Türksat AŞ'nin açıklamasına göre, Türksat 6A uydusunun ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan SpaceX'in Falcon 9 roketiyle fırlatılma hazırlıkları devam ediyor.Türksat 6A'nın yolculuğu, Türkiye saatiyle 8 Temmuz'u 9 Temmuz'a bağlayan gece saat 00.20'de başlayacak.

Son dakika: SpaceX ile fırlatılacak Türksat 6A için tarih belli oldu-1

Bu tarihi olayı kutlamak amacıyla Türksat Gölbaşı Yerleşkesi'nde "Fırlatma Töreni" düzenlenecek. Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan gerçekleştirilecek fırlatma, buradan canlı olarak takip edilebilecek.

Turksat 6A Temmuzda Uzaya Gonderilecek

Türkiye'nin en büyük AR-GE projelerinden biri olan Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek şekilde tasarlandı. Yer sabit (Jeosenkron) haberleşme uydusu olan Türksat 6A, ülkenin televizyon yayıncılığı ve geniş kapsama alanında uydu iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak kapasiteye sahip.Uydu, yerli ve milli teknolojiler kullanılarak geliştirildi ve yüzde 80'in üzerinde yerlilik oranına sahip. 4,2 ton fırlatma kütlesi ve 8,4 kW gücündeki faydalı yükü ile Türksat 6A, Türkiye, Avrupa ve Güney Asya'da geniş bir coğrafyaya hizmet sağlayacak.

Türksat 6A'nın hizmete girmesiyle birlikte Türkiye'nin uyduları tarafından kapsanan nüfus, 3,5 milyardan 5 milyara yükselecek.


 

Kaynak: AA