Türkiye-Türkmenistan İş Forumu, TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleşti ve Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın katılımıyla gerçekleşti.

Berdimuhamedov, ulaştırma ve haberleşme sektörünün geleceğe dönük büyük potansiyele sahip olduğunu belirterek, bu alandaki işbirliğini güçlendirmek ve uyumlu bir şekilde yürütmek için devlet ve özel sektörün katılımıyla ortak bir "ulaştırma ve lojistik merkezi" kurmayı amaçladıklarını açıkladı.

Tarım sektörünün de ekonominin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Berdimuhamedov, "Ana görevimiz ülkelerimizin gıda güvenliğini sağlamak ve uluslararası çabalara katkıda bulunmaktır" dedi. Aynı zamanda tarım verimliliğini artırmak, tohumculuk ve seleksiyon sektörünü geliştirmek, yeni iş teknolojilerini uygulamak için Türkiye ile işbirliğini teşvik etti.

İklim değişikliğinin oluşturduğu tehditlere dikkat çeken Berdimuhamedov, su ikmal ve dağıtım sistemlerini modernize etmeyi planladıklarını ve bu konuda bölgesel ve uluslararası işbirliğine önem verdiklerini dile getirdi.

Son Dakika: Türk vatandaşları Gazze’den tahliye edildi: 68 kişi Mısır’a geçiş yaptı! Son Dakika: Türk vatandaşları Gazze’den tahliye edildi: 68 kişi Mısır’a geçiş yaptı!

Ayrıca, Türkmenistan'da bulunan Karakum Kanalı'nın genişletilmesi ve yan kanallarının altyapısının yenilenmesi projesine de değinen Berdimuhamedov, Türk şirketleriyle bu projede yakın temas halinde olduklarını belirtti.

Bilim ve teknolojinin önemini vurgulayan Berdimuhamedov, "Bu bağlamda ülkelerimizin yeni taleplere uygun olarak gelişmesi ve zamanla ayak uydurması önemlidir" dedi. Teknoloji alanında işbirliğini teşvik ederek, bilişim ve haberleşme teknolojileri alanında uzmanlaşmış Türk ve Türkmen şirketleri arasında işbirliği kurmanın önemli olduğunu ifade etti.

Berdimuhamedov, Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkileri daha yüksek bir seviyeye taşımayı amaçladıklarını söyleyerek, her iki taraf için uygun tekliflere açık olduklarını belirtti. İşbirliği görüşmelerinin devamı için 6-8 Aralık tarihlerinde Türkmenistan'da düzenlenecek Türk İhraç Ürünleri Sergisi çerçevesinde bir araya gelmeyi önerdi ve bir sonraki Türkiye-Türkmenistan İş Forumu'nun Aşkabat'ta düzenlenmesini önerdi.

Kaynak: Haber Merkezi