Dünya genelinde ve Türkiye'de son günlerde yaşanan önemli gelişmeler, 5 Haziran 2024 tarihinde de gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Siyasi arenada yaşanan değişimler, ekonomik dalgalanmalar ve uluslararası ilişkilerdeki gelişmeler, haber akışını belirleyen başlıklar arasında yer alıyor. Özellikle Türkiye'nin iç politikasındaki hareketlilik ve dünya genelindeki çeşitli krizler, günün önemli gündem maddeleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu haberimizde, 5 Haziran 2024 tarihinde yaşanan dikkat çeken olayları ayrıntılı bir şekilde ele alacağız...

5 Haziran 2024 Gündem Başlıkları

Bugün Türkiye ve dünya genelinde önemli olaylar ve gelişmeler yaşandı.Türkiye'de siyasi arenada önemli adımlar atılırken, dünya genelinde de dikkat çeken olaylar gerçekleşti. İşte 5 Haziran 2024 tarihine dair gündem başlıkları:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 19 Mayıs Mesajı

ANKARA

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Galatasaray Spor Kulübü yönetici, teknik ekibi ve sporcularını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edecek. Ayrıca 8. Anadolu Medya Ödülleri törenine katılacak.
 • TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş ve EMEK Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan'ı TBMM'de kabul edecek.
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde KKTC Başbakanı Ünal Üstel ile 2024 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması imza törenine katılacak. Ayrıca TOBB İkiz Kuleler'de Türkiye-Özbekistan İş Forumu'na ve Sheraton Hotel'de YASED Küresel Yatırım Günleri'ne iştirak edecek.
 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Emine Şenyaşar ile bir araya gelecek ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Kadir Özkaya'yı ziyaret edecek.

Mahinur Özdemir Göktaş

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İstanbul'da Türkiye'deki Kadın Kooperatiflerinin Ağ Oluşturma Kapasitelerinin Güçlendirilmesi Projesi kapanış toplantısına katılacak.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Cenevre'de Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 112'nci Uluslararası Çalışma Konferansı'nda Genel Kurula hitap edecek.
 • TBMM'de İYİ Parti ve Saadet Partisi Meclis grup toplantıları yapılacak. Ayrıca Genel Kurulda, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda, Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

Ömer Bolat Kimdir Ömer Bolat Evli Mi

EKONOMİ FİNANS

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ankara'da YASED Küresel Yatırım Günleri ve YASED Ankara Resepsiyonu'na katılacak.
 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul'da Türkiye-Tunus Yatırım ve İş Forumu Toplantısı'na iştirak edecek.
 • Türkiye İstatistik Kurumu, Ankara'da 2023 yılı sinema ve gösteri sanatları ile 1990-2022 dönemi sera gazı emisyon istatistiklerini açıklayacak.

Filistin Son Dakika! İsrail Gazze Savaşında Kaç Kişi Öldü

DÜNYA DİPLOMASİ

 • İsrail'in Gazze Şeridi'nde Refah kentindeki saldırılar ve bölgedeki insani kriz ile ABD Başkanı Joe Biden'ın ateşkes konusundaki açıklamaları takip ediliyor.

voleybol-erkek-milli

SPOR

 • A Milli Erkek Voleybol Takımı, Japonya'da düzenlenen FIVB Milletler Ligi'nin ikinci hafta mücadelesinde ilk maçını Slovenya ile yapacak.
 • Teniste sezonun ikinci grand slam turnuvası Fransa Açık, ana tablo maçlarıyla devam ediyor.
Kaynak: AA