Türkiye'nin kültürel mirasına önemli bir katkı sunan isimler arasında 10 yaşındaki Onur Çimen, dikkatleri üzerine çekiyor. Küçük yaşına rağmen tarihi eserlere duyduğu ilgi ve bağışlarıyla adından söz ettiren Onur Çimen, hangi eserleri bağışladı? İşte  Türkiye'nin en küçük tarihi eser bağışçısı Onur Çimen kimdir? sorusunun yanıtı haberimizde!

Onur Çimen kimdir?

Çanakkale'nin Merkeze bağlı Çıplak köyünde yaşayan Onur Özcan Çimen, 6 Mayıs'ta bisiklet sürerken yolda eski bir sikke buldu. Daha sonra bulduğu sikkeyi Troya Müzesi'ndeki uzmanlara götürdü.

Onur Çimen (3)

Uzmanlar sikkenin yaklaşık 2 bin yıllık Roma dönemine ait olduğunu belirledi. Çimen, Roma dönemine ait sikkeyi Troya Müzesi'ne bağışladı.

Onur Çimen (4)

Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, 6 Mayıs günü düzenlenen Hıdırellez'de Onur'la tanıştığını ve Onur'un elinde eski bir para bulunduğunu söylediğini belirtti. Gölcük, sikkeyi teslim aldıklarını ve Onur'u ailesiyle birlikte müzeye davet ettiklerini söyledi.

Onur Çimen (2)

Onur, bulduğu sikkeyi Troya Müzesi'ne bağışlamasının ardından Türkiye'nin en genç eser bağışçısı olarak adını tarihe yazdırmış oldu. Onur'un bu kültürel miras bilincine erken yaşta sahip olması, müze yetkililerini çok mutlu etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ