Haziran ayının ilk günlerinde etkili olan kavurucu sıcaklar, bayram tatiliyle birlikte yerini serin rüzgarlara bırakmıştı. Ancak, Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Özel'in açıklamalarına göre, bu serinlik uzun sürmeyecek. Özel, "İstanbul ve Marmara bölgesinde yeni hafta sıcaklıklar tırmanıyor, pazartesi ila perşembe sıcaklıklar yeniden 35°C'lere çıkacak ve bir sıcak hava dalgasının daha içine gireceğiz," dedi. Ayrıca yarın İstanbul'da kuvvetli rüzgar beklendiğini de ekledi.

İklim Değişikliği ve Artan Sıcaklıklar

Türkiye'de son bir ay, yağmursuz ve bulutsuz gökyüzü ile geçti; güneş, toprakları ve şehirleri adeta kavurdu. Anadolu'da sulama için fazladan emek ve kaynak harcanıyor, büyük şehirlerin barajları ise her gün su kaybediyor. İstanbul ve çoğu diğer büyük merkezlerde hafta sonu yağmur beklenmiyor. İstanbul'un kuzey kıyıları başta olmak üzere kuvvetli rüzgar, şehirde bazı kazaların artmasına neden olabilir.

Rüzgar ve Deniz Üzerindeki Etkileri

Cumartesi öğle saatlerinde iyice kuvvetlenen rüzgar, saatte 65-70km hıza ulaşabilir. Bu durum, deniz üzerinde büyük dalgalara ve sallantılı deniz yolculuklarına neden olacak. Denizlerde boğulma vakalarına cumartesi günü fazladan dikkat edilmesi gerekiyor, özellikle Şile-Kilyos arasında bulunan plajlarda önlem almakta yarar var. İstanbul ve Marmara bölgesinde sıcaklıkların yeniden yükselmesi beklenirken, temmuz ayının çok sıcak başlayıp ardından serin günler de gösterebileceği belirtiliyor.

Türkiye genelinde sıcak hava dalgalarının etkisi sadece insanları değil, doğal yaşamı da olumsuz etkiliyor. Kırım-Ukrayna üzerinden Karadeniz'i geçerek şehirlere ulaşan serin rüzgarlar, güney bölgeleri kadar etkileyemiyor. İzmir ve çevresinde hava sıcaklıkları 33 ila 37°C arasında değişirken, hissedilen sıcaklık 40°C'yi aşabiliyor. Anadolu'da ise yeniden belirmeye başlayan yaz sağanakları havayı serinletecek.

Kaynak: Haber Merkezi