Satranç tutkunlarının merakla takip ettiği isimlerden biri olan Yağız Kaan Erdoğmuş, Türkiye ve Avrupa'da elde ettiği zaferlerle adını duyuruyor. Peki, Türkiye ve Avrupa Satranç Şampiyonu Yağız Kaan Erdoğmuş kimdir? Yağız Kaan Erdoğmuş kaç yaşında? İşte, Yağız Kaan Erdoğmuş'un kariyeri ve başarıları hakkında tüm detaylar haberimizde yer alıyor...

Yağız Kaan Erdoğmuş kaç yaşında? 

Bursa'da 2011 yılında doğan Yağız Kaan Erdoğmuş, 8 yaşında Avrupa Şampiyonu olarak adını satranç dünyasına yazdırdı. 2019'da bu başarısını göstererek 8 yaş kategorisinde Avrupa Şampiyonu ünvanını kazandı.

2019'da Usta Adayı (CM) unvanını elde eden Erdoğmuş, 2022'ye gelindiğinde Türkiye'nin en genç Uluslararası Usta (IM) ünvanını kazandı. Üstelik aynı yıl içinde FIDE Ustası unvanını da elde etti. Ülke TV'nin düzenlediği "Sporun Devleri Buluşuyor" ödül töreninde ise "Yılın Sporcusu" seçildi.

Chessable Sunway Sitges Satranç Festivali'nde sergilediği üstün performansla ilk Grandmaster (GM) normunu aldı. Erdoğmuş, 12 yaşındayken Bursa'da yaşayan genç bir yetenek olarak dikkat çekiyor. 8 yaşında Avrupa Şampiyonu, 10 yaşında Dünya Şampiyonu unvanlarını kazanan Erdoğmuş, satranç kariyerine hızlı bir başlangıç yapmıştı. 75 madalya ve 40 kupa gibi etkileyici bir koleksiyonla adını duyuran Erdoğmuş, "büyükusta" unvanını hak etti.

Satranç tarihine adını altın harflerle yazdıran Erdoğmuş, 12 yaşındayken (12 yaş 9 ay 30 gün) Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) sıralamasında "Dünyanın En Genç GM'si" unvanını aldı. Bu başarı, Türkiye'nin de "En Genç Büyükustası" ünvanını kazanmasını sağladı. Erdoğmuş, 11 yaşında "Dünyanın En Genç Uluslararası Ustası (IM)" unvanına da sahipti.

Türkiye'de satranç sporu hızla gelişiyor ve 2012'den bu yana büyükusta sayısı 16'ya ulaştı. Bu büyükustalar arasında Erdoğmuş'un yanı sıra Emre Can, Kıvanç Haznedaroğlu, Barış Esen, Dragan Solak, Cemil Agamaliyev, Alexander Ipatov, Mustafa Yılmaz, Vahap Şanal, Batuhan Daştan, Burak Fırat, Mert Erdoğdu, Cemil Can Ali Marandi, Mert Yılmazyerli, Cem Kaan Gökerkan, ve Ediz Gürel bulunuyor.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, Erdoğmuş'un bu başarısını inanılmaz disiplin ve çalışma azmiyle elde ettiğini belirterek, ailesinin de bu süreçte büyük emek sarf ettiğini vurguladı ve genç sporcuyu ve ailesini tebrik etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ