Türkiye, tarımda hedef büyüttü

Türkiye’nin tarımsal hasılatta Avrupa 1’incisi olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin 2023 yılı için 1 milyar dolar olan tarımsal ihracat hedefini 2 katına çıkararak, 2 milyar dolar olarak belirlediklerini açıkladı

Türkiye, tarımda hedef büyüttü

Türkiye’nin tarımsal hasılatta Avrupa 1’incisi olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin 2023 yılı için 1 milyar dolar olan tarımsal ihracat hedefini 2 katına çıkararak, 2 milyar dolar olarak belirlediklerini açıkladı

Türkiye, tarımda hedef büyüttü
11 Ocak 2019 - 14:25

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen “Türkiye'de Tarım Eğitiminin 173. Yıl Dönümü” programına katıldı. İzmir Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir Milletvekilleri, üniversite yönetimi, senato üyeleri, akademisyen ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte konuşan Bakan Pakdemirli, tarımın önemine değinerek, “Bir ülkede savunma ne kadar önemliyse, tarım da o kadar önemlidir. Ben her konuşmamda değiniyorum, tarımı olmayan ülke mutfağı olmayan eve benzer. Önümüzdeki yıllarda dünya nüfusu giderek katlanacak. Bugünkü tarımsal ihtiyaç yüzde 50 oranında artacak. Gelecekte dünyayı doyurabilen ülke en gelişmiş ülke olacak. Bu yüzden akılcı ve gerçekçi projelerle tarıma yön vermeye ve tarımsal üretimi kalkındırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Hedef 2 milyar dolar ihracat

Türkiye’nin tarımsal hasılatta Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 7’nci olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Çevreye duyarlı hassas politikalar üretiyoruz. Çiftçilerimiz ile sık sık bir araya geliyoruz. Çiftçilerimizi yol gösterici olarak kullanıp projelerimizi bu doğrultuda üretiyoruz. Ben tarım konusunda en iyi danışmanın çiftçilerimiz olduğunu düşünüyorum” dedi. Türkiye’nin 2023 yılı için tarımsal ihracat hedefinin 2 milyar dolar olduğunu vurgulayan Bakan Dr. Pakdemirli, “Fındık, kiraz, kayısı ve incirde dünya lideriyiz. Zeytin’de dünyada ikinciyiz. Zeytin alanında da lider olmak için projelerimiz devam ediyor. Tohum arz güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Yerli tohum, endemik zenginliğimizi koruma ve katma değerin ülkemizde kalması adına çok önemli. Şimdiye kadar yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda yerli tohumda üretimimizi 150 bin tondan 1 milyon tonun üzerine çıkardık. Tüm bunlar ışığında 2023 için 1 milyar dolar hedefimizi tam 2 katına yükselterek, 2 milyar dolara çıkardık” diye konuştu.

Kenevir üretimi artacak

2023 yılına kadar Türkiye’ye, dünyadaki insan sayısı kadar fidan dikmeyi hedeflediklerini belirten Pakdemirli, ilerleyen günlerde kenevir üretimini artırmak için de çalışma yapılacağını ifade etti. Pakdemirli, bakanlık olarak şu anda 19 ilde kenevir üretimine izin verdiklerini, ticari faaliyetin arz ve talebine göre lokasyonları da büyüteceklerini duyurdu. Çiftçiyi koruyup, tüketiciyi kollayacaklarını belirten Bakan Pakdemirli, “Yakın zamanda Havza Bazlı Yönetim Sistemi’ne geçeceğiz. Havzalarla yetkimizi paylaşıp, ürün desenlerini havzalarının seçmesinin, optimizasyonları da kendilerinin yapmasının sağlayacağız. Böylece Ankara’dan değil, yerinden yönetimi sağlayacağız” ifadelerini kullandı. Plastik poşet kullanımını azaltmaya yönelik önemli adımlar atıldığını da söyleyen Pakdemirli, “Biz de bakanlık olarak bunu destekliyoruz. Bu amaçla gücünü artırmaya çaba gösteren kadın birliklerinin file üretebilmeleri için de malzeme temin ediyoruz. Doğaya biraz daha katkımız olur diye düşünüyorum” dedi.

Veterinerlik Fakültesi

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise, Ege Üniversitesi olarak YÖK, Tarım ve Orman Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları ile işbirliği halinde olduklarını ifade ederek, bütün paydaşlarla üniversitenin bilgi ve birikimini paylaşacaklarını söyledi. Mutdispliner bir anlayışla tarım ve ziraat alanında projeler hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Budak, “Kampüsümüzün girişinde yer alan Veterinerlik ve Hayvancılık Araştırma Enstitüsünün, YÖK Başkanımızın takdirleri ve Bakanımızın destekleri doğrultusunda Veterinerlik Fakültesine dönüştürerek bölgeye hizmet vermek istiyoruz. Tarım camiamızın bu anlamlı gününde üniversitemizi şereflendirdiği için Sayın Bakanımıza tekrar teşekkür ediyorum. Üniversitemiz devletimizin ve milletimizin emrindedir. Her türlü projede yanınızda olmak istiyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum