Türkiye'nin 'siber güvenliği' tehlikede

Türkiye’de kritik kurumların altyapılarında kullanılan siber güvenlik ürünlerinin yüzde 90’ından fazlasının yurt dışı kaynaklı olduğunu belirten Türkiye Bilişim Derneği İzmir Şubesi Başkanı Fikret Kavzak, dünyada olası bir ayrışma durumunda ülkede yaşanabilecek ‘siber tehdide’ dikkat çekti

Türkiye'nin 'siber güvenliği' tehlikede
28 Haziran 2020 - 12:06

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Koronavirüs salgını ile beraber birçok şirket uzaktan çalışma sistemine geçti ve dijital dönüşüm hız kazanmaya başladı. Bu noktada yazılım alanında cereyan eden dijital dönüşüm sıçramaları, artık her devletin kendi ürün ve standartlarıyla biraz daha öne çıkma ve küresel pazarda daha fazla pay sahibi olma gücünü destekleyen çok önemli bir alan haline geldi. Türkiye Bilişim Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Kavzak, siber güvenlik alanında ürünlerin çoğunun yurt dışı kaynaklı olduğunu ve herhangi bir ayrışma durumuna hazırlıklı olmak için yerli ve milli çözümlere daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi.

“Yerlinin tanıtım gücü yok”

Dijital dönüşümde yerli ve milli üretimin artırılmasının önemine dikkat çeken Kavzak, “Ülkemizin dijital dönüşümde yerli ve milli üretimini artırarak, toplumumuzun yetiştirdiği insan gücünü de bu yolda geliştirerek mevcut potansiyelini küresel bağlamda yükseklere taşımasını sağlama çabasını sürdürmekteyiz.Küresel bağlamda ülkemizde kendi öz kaynaklarımızı yükselterek ve destekleyerek, ekonomik yarış içinde yer almamız, kendimize ait standartları dünyaca kabul edilebilir bir şekilde geliştirme çabamız, elbette dış dünyaya kapalı bir tutum gerektirmemektedir.Ancak birkaç örnekle konuyu biraz daha geniş bir platforma taşıma ihtiyacı duymaktayız. Diğer yandan bahsedilen beceriler ve ürünler ülkemizde Ar-Ge kapsamında teknoparklarımızda bulunan birçok yerli yazılım geliştirici firmamız tarafından da benzer sonuçlar üretecek şekilde yapılabilmektedir. Ancak kendilerini popüler anlamda tanıtma güçleri yüksek değildir” dedi. Yerli yazılım firmalarının vergi dezavantajı olduğunu ve finansal darboğazda bulunduklarını belirten Kavzak, “Düşüncemiz şudur ki, kendi gücümüzle oluşturacağımız her gelişme ve dijital beceri bizi uluslararası ticaret ve ekonomi savaşında daha bağımsız bir noktaya taşıyacaktır. Özellikle yazılım alanında cereyan eden dijital dönüşüm sıçramaları, artık her devletin kendi ürün ve standartlarıyla biraz daha öne çıkma ve küresel pazarda daha fazla pay sahibi olma gücünü destekleyen çok önemli bir alan haline gelmiş bulunmaktadır” diye konuştu.


Siber güvenlik tehlikesi

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok kritik riskler oluşturan siber güvenlik alanında, ülkemizde kritik altyapılarda kullanılan siber güvenlik ürünlerinin %90’dan fazlasının yurt dışı kaynaklı olduğunu söyleyen Kavzak, “Bu ürünlerin önemli bir çoğunluğu İsrail çıkışlı ürünlerdir.Gelecek günlerde dünyanın herhangi bir ayrışma noktasına gelmemesi en büyük dileğimizdir ancak böyle günlere hazırlıklı olmak da bekamız açısından çok dikkat gerektiren bir faktördür.Özellikle ‘büyük veri’ kapsamında ülkemize ait olan verilerin ülkemizde kalması, karar vericilerimiz başta olmak üzere, tüm ilgili çevrelerde ciddiyetle önemsenmektedir. Bu nokta da yerli ve milli çözümlerin çok önemli bir rol oynayacağı muhakkaktır.Tüm bunların aşılması için devletimiz de Dijital Dönüşümün milli kaynaklara dayalı olarak gerçekleşebilmesi için bir seferberlik anlayışı içinde önemli kararlar almakta, teşvik mekanizmalarını daha etkili hale getirmeye çalışmaktadır” ifadelerini kullandı. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test