Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 2023 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sürekli Basın Kartı sahibi olan Fikret Helvacıoğlu’nun bugün hayatını kaybettiğini açıkladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Fikret Helvacıoğlu’nun vefatının ardından bir başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda, “Uzun yıllar boyunca mesleğimize değerli katkılarda bulunan üyemiz Fikret Helvacıoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Meslektaşımızın ailesine ve tüm basın camiasına başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Fikret Helvacıoğlu

Fikret Helvacıoğlu kimdir?

1952 yılında Kayseri'de doğan Fikret Helvacıoğlu, İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi (İİTİA) Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu Radyo Televizyon Bölümü'nden mezun olmuştur. Meslek hayatına 1974 yılında Orta Doğu Gazetesi'nde başlayan Helvacıoğlu, daha sonra Tercüman Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmıştır. Uzakdoğu'da Brunei'e giren ilk Türk gazeteci olan Helvacıoğlu, Brunei Sultanı Muda Hassanal Bolkiah ile röportaj yapmıştır.

1992 yılında TGRT televizyonunda muhabir olarak göreve başlamış ve 1993 yılında TGRT’de ilk kez para piyasaları yayını gerçekleştirmiştir. 1993-2001 yılları arasında hafta içi her gün ekonomi piyasalarını canlı olarak sunmuş ve akşam yayınlarında ekonomi programları hazırlamıştır. Bu süreçte iş dünyasının önde gelen isimleriyle Türkiye’deki sektörel gelişmeleri konuşmuştur. TGRT Ekonomi Müdürlüğü yaptığı dönemde çeşitli mesleki ödüller kazanmıştır.

İngilizce bilen Fikret Helvacıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır. 2023 yılında Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne layık görülmüş ve Sürekli Basın Kartı sahibidir.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti üyesi İsmet Can Kaya neden öldü?
 

Kaynak: Haber Merkezi