Antalya'da avlanmak için denize açılan amatör balıkçılar, oltalarına Türkiye denizlerinde ilk kez görülen Acanthocybium solandri türü balığı takıldı. Balığı yakalayan balıkçılar, yaklaşık 110 santimetre uzunluğunda ve 5 kilo ağırlığındaki bu nadir balığı 10 dakikalık bir mücadele sonrasında tekneye aldılar ve hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Balığı arkadaşlarına hediye eden balıkçılar, oltadan çıkarıldıktan sonra görüntüleri Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ile paylaştı. Prof. Dr. Gökoğlu, balığın Türkiye sularında ilk kez rastlanan bir tür olduğunu belirterek, bu türün genellikle okyanusun tropikal bölgelerinde ekvatora yakın sularında yoğun olarak yaşadığını ifade etti. Kral balığı olarak bilinen bu tür, Akdeniz'de daha önce sadece 2005 yılında İtalya'da ve geçen ocak ayında Lübnan'da gözlemlenmişti.

Balığı yakalayan Ersin Karakaş, "Balığı sahte yem ile su yüzeyinden yakaladık. Arkadaşlarımızla büyük bir heyecan yaşadık çünkü palamut balığı türü olduğunu düşünmüştük. Bir arkadaşımıza hediye ettik ancak sonra balığın Türkiye'de ilk defa görüldüğünü öğrendik. Türkiye sularında ilk kez yakalanan bu balığı arkadaşımız yemiş oldu" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi