Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) başkanlığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç aday oldu. Birliğin yeni yönetiminin belirleneceği Meclis Toplantısı Meyra Palace Otel'de başladı.

Toplantı, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunun ardından Divan heyetinin oluşturulmasıyla devam etti. En yaşlı üye sıfatıyla Divan Başkanı olan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, açılış konuşmasında, Mehmet Sıddık Akış'ın İçişleri Bakanlığınca Hakkari Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmasını kınadıklarını belirtti. Bu açıklama üzerine bazı belediye başkanları, "Biz kınamıyoruz" diyerek tepki gösterdi ve Akış'ın görevden uzaklaştırılmasının hukuki bir süreç olduğunu savundular. Kararın siyasi olduğunu savunan belediye başkanları ise Türk'e destek verdi.

Tartışmanın ardından Birliğin 2023 yılı faaliyet raporu görüşüldü ve 2023 yılı bütçe kesin hesabı değerlendirildi. Başkanlık adayları İmamoğlu ve Genç'in başkanlık divanı ve encümen üyelerinden oluşan listesi katip üyeler tarafından okundu. İmamoğlu, Genel Kurulda konuşma yapmayacağını belirtirken, Genç'in Genel Kurula hitabının ardından birlik başkanı, başkanlık divanı ve encümen üyelerinin seçimine geçilecek.

Kaynak: AA