Reklam
Reklam

Türk-İş'ten, hükümete 'kıdem' resti

Gündeme getirilen kıdem tazminatı değişikliğine karşı olduklarını ve kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, “Bu, ilk adım. Hiç kimse korkmasın. Türkiye’de Türk-İş var. Sonuna kadar mücadele edeceğiz ve bize ait olanlardan asla ödün vermeyeceğiz” dedi

Türk-İş'ten, hükümete 'kıdem' resti
29 Haziran 2020 - 12:57
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası (TES) düzenlemesi kapsamında Kıdem Tazminatına yönelik gündeme getirilen değişikliğe karşı, 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. İzmir’de ise açıklamanın adresi Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği’nin önü oldu. Yönetim Kurulu Üyeleri ve kalabalık bir işçi topluluğunun katıldığı etkinlikte konuşan Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur” dedi.


“Kıdem kırmızı çizgimiz”

‘Bu konuda görüşümüz net’ diyen Yıldırım, “Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi, bu hakkın 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan ‘Kıdem Tazminatına Dokunma’ bez afişleri binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır” diye konuştu.

“Bu ilk adım”

Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Gazamız mübarek olsun. Bugün, helal süt emmiş, namuslu, şerefli, dürüst, hakkını, emeğini yasal yollardan kazanan insanların onurlu mücadelesi için 81 ilde alanlarda, meydanlarda olan tüm emek dostlarını, sevgi, saygı ve en içten dileklerimle kutluyorum. Gazamız mübarek olsun. Bu ilk adım. Hepinizin bildiği üzere 1975-80 yıllarından bu tarafa Türkiye’de süregelen kıdem tazminatı uygulamasını ortadan kaldırmaya yönelik çabaları, inşallah önümüzdeki günden itibaren birlik ve beraberlik içerisinde, gerekirse iş yerlerinde, gerekirse alanlarda mücadele ederek bize ait olanları korumak ve sonuna kadar sahip çıkmak için elimizden gelen her türlü mücadeleyi yapacağız. Bu onların ilk adımlarından birisidir. Hiç kimse korkmasın. Türkiye’de Türk İş var. Türkiye’de Türk İş’e bağlı 34 tane sendika var. Allah’ına kadar mücadele edeceğiz ve bize ait olanlardan asla ödün vermeyeceğiz.” 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam