Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Aralık ayında 4 kişilik bir aile için açlık sınırını 14 bin 431 lira, yoksulluk sınırını ise 47 bin 9 lira olarak duyurdu. TÜRK-İŞ, Aralık ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Buna göre, sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme için bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması 14 bin 431 lira iken, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer zorunlu harcamaların toplam tutarı olan yoksulluk sınırı 47 bin 9 lira olarak belirlendi. Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti ise aylık 18 bin 796 lira olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ'in raporunda ayrıca, Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının bir önceki aya göre yüzde 2,89 arttığı ifade edildi. Yıl boyunca aylık değişim oranının yüzde 77,50 olduğu belirtilirken, son 12 ayda değişim oranının yüzde 82,21 olduğu bildirildi.

Süt ve yoğurt fiyatlarında değişiklik olmazken, peynirin kilosunun marketlerde ortalama 190 lira olduğu belirtildi.

Et fiyatlarındaki artış dikkat çekiciydi; dana kıyma kilosunun geçen aya göre 46 lira artarak ortalama 377 liradan, dana kuşbaşının kilosunun ise geçen aya göre 37 lira artarak 393 liradan satışa sunulduğu ifade edildi. Et fiyatlarının geçen yılın Aralık ayına göre iki katından fazla arttığı vurgulandı. Tahıl grubunda ise en yüksek artışın yüzde 5 oranında bulgurda görüldüğü kaydedildi.

Kaynak: İHA