Turizmin kalbi İzmir’de atıyor

Turizm sektörünün önemli destekçilerinden olan ve 38 ülke ile 48 ilden, bin 200 katılımcıyı buluşturan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi, 12’nci kez kapılarını açtı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı konuşmada, “Türkiye'nin artık turizmde bir üst lige çıkmasının zamanı geldi” dedi

Turizmin kalbi İzmir’de atıyor

Turizm sektörünün önemli destekçilerinden olan ve 38 ülke ile 48 ilden, bin 200 katılımcıyı buluşturan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi, 12’nci kez kapılarını açtı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı konuşmada, “Türkiye'nin artık turizmde bir üst lige çıkmasının zamanı geldi” dedi

Turizmin kalbi İzmir’de atıyor
06 Aralık 2018 - 15:23

SERCAN ÖZİPEKÇİ

38 ülke ve 48 ilden gelecek bin 200’ü aşkın katılımcıyı ağırlayacak 12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi, kapılarını ziyaretçilere açtı. 8 Aralık’a kadar sürecek ve turizm sektörünün nabzının atacağı fuarın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, milletvekilleri ve sektör temsilcileri katıldı.

“Türkiye’ye hakaret”

Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bizde bu coğrafya, bu zenginlik, bu insan dokusu, bu misafirperver halkımız olduğu müddetçe Türkiye’de, Ege Bölgesi’nde turizm sektörü katlanarak büyümeye devam edecektir. Tüm katılımcılara, kentimize ve ülkemize bu fuarın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise fuarın tüm turizm camiasına hayırlı olmasını dileyerek, Türkiye'nin artık turizmde bir üst lige çıkmasının zamanının geldiğini söyledi. Küçük bir kesimin hala ‘devlet teşvikleriyle devam edelim, küçük olsun benim olsun, Türkiye ne olursa olsun’ anlayışıyla hareket etmek istediğini belirten Bakan Ersoy, "Artık o devir kapandı” şeklinde konuştu.

“Payımızı almaya çalışıyoruz”

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise “Dünya turizm etkinlikleri çerçevesi içinde yer alan, seyahat eden kişilerin KKTC’nin ne kadar değerli ve zengin doğaya sahip olduğunu duyurmak için her fırsatta elimizden geldiğince kendimizi, gerek bu tür etkinliklerde gerek dijital ortamlarda ifade etmeye çalışıyoruz. Payımızı almaya çalışıyoruz. Bu tür etkinliklerin olumlu sonuçlarını aldığımız zaman çok daha onurlu ve gururlu bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Kültürümüzün tanıtılması için elimizden gelen tüm imkanları kullanıyoruz. Yavru vatan Kıbrıs’a hepinizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Başarılı organizasyon”

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen satın alıcılarla Türk turizm profesyonellerinin yer alacağı fuarı ülkemizin misyonunu başarıyla yerine getiren bir organizasyon olarak değerlendirdiklerini söyledi.  Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da, “Bu fuarda konuk il olmamız nedeniyle bakanımıza ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederiz. Diyarbakır’ın tüm dünyaya sunacak zenginlikleri için bu fuar önemli bir kazanım olacaktır” diye konuştu. Makedonya Cumhuriyeti Turizmi Tanıtma ve Destekleme Ajans Direktörü Ljupcho Janevski ise Makedonya ve Türkiye arasındaki dostluğun özellikle turizm alanında önemli katkılar sağladığını söyledi.

8 Aralık’a kadar açık

Çıtasını her geçen yıl daha da yükselten Travel Turkey İzmir, binden fazla katılımcı ve 38 ülkenin turizm profesyonelini İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmir’de buluşturdu. 8 Aralık'a kadar açık kalacak fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenleniyor. Fuarda, seyahat acenteleri, tur operatörleri, iş ve kongre turizmi firmaları, bakanlıklar, konsolosluklar, oteller, tatil köyleri, yat ve kurvaziyer turizmi/marina, uluslararası turizm otoriteleri ve borsaları, kafe ve restoranlar, aktif ve macera turizmi, belediyeler, bankacılık ve sigorta firmaları, kültür turizmi, valilikler, il kültür turizm müdürlükleri, dalış okulları, spor turizmi, kalkınma ajansları, havayolları, turizm teknolojisi, turizm birlik ve dernekleri, kafe, bar, otel ekipman firmaları, turizm taşımacılığı, turizm medyası, eğitim turizmi, bilgi ve enformasyon teknolojileri, medikal kuruluşlar ve sağlık kuruluşları yer alıyor.

38 ülke, 1200 katılımcı

Fuara bu yıl 38 ülkeden ve 48 ilden toplam 1200’ün üzerinde katılımcı dahil oldu. Fuarda, Almanya, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Etiyopya, Endonezya, Fas, Filistin, , Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Japonya, Kazakistan, KKTC, Lübnan, Makedonya Cumhuriyeti, Maldivler, Namibya, Pakistan, Peru, Polonya, Srilanka, Suudi Arabistan, Tayland, Tunus, Türkiye, Özbekistan, Uganda, Ürdün, Yunanistan ve Zimbabwe yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum