Reklam
Reklam
Reklam

Turizm dünyası İzmir'de buluştu

Dünyayı İzmir’de buluşturan 13. Uluslararası Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, 43 ülke ve 36 ilden gelen bin 300’e yakın katılımcısıyla kapılarını açtı

Turizm dünyası İzmir'de buluştu
05 Aralık 2019 - 12:59
Reklam

Tüm dünyanın dikkatini çeken Şanlıurfa Göbeklitepe’nin görücüye çıktığı fuarda, 46 ülkeden sektörel satın almacının kente gelmesi ve ikili görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

KENAN YEŞİL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) ve İZFAŞ ortaklığında düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı 13. kez kapılarını açtı. Üç gün boyunca turizmin kalbini İzmir’de attıracak olan fuarda 43 ülke ve 36 ilden bin 300’e yakın katılımcıyla düzenleniyor. Turizm sektörüne katkı sağlamayı hedefleyen Travel Turkey İzmir Fuarında, tüm dünyanın dikkatini çeken Şanlıurfa Göbeklitepe’nin görücüye çıkacak. Ayrıca 46 ülkeden sektörel satın almacının kente gelmesi ve ikili görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor. Açılışa, ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, TURSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Onur Gözet, milletvekilleri, büyükelçiler, konsoloslar, konuk büyükşehir belediye başkanları, İzmir ilçe belediye başkanları, siyasi parti, Oda, borsa ve STK temsilcileri katılarak açılış kurdelesini kesti.


Fuar üzerine koyarak büyüyor

Fuarın her yıl üzerine koyarak büyüdüğünü belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Fuarımızda her yıl olduğu gibi alım heyeti programı sayesinde dünyanın farklı şehirlerinden gelen katılımcılar ile yeni iş bağlantılarının kurulması ve ülkemizin turizmine önemli katkı sunacak sözleşmelere imza atılmasını hedefliyoruz. Bu yıl fuarda turizm sektörüne katkı sağlayacak yeni konseptler, özel etkinlikler ve birçok ilki başlatıyor olmanın da gururunu taşıyoruz. Bu yıl ilk defa alternatif turizm ile ilgili de özel konsept oluşturduk. Kış sporları, dağcılık, rafting, sualtı, kültür sanat ve macera gibi turizm faaliyetlerini barındıran bu özel bölüm sayesinde Travel Turkey İzmir’de bu yıl turizm sektöründe alternatif bir buluşmayı da gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

“İzmir potansiyelinin alında turist ağırlıyor”

Akdeniz’in en gelişmiş limanı olan İzmir’in, çok büyük zenginlikleri içinde barındırdığını belirten Soyer, “İzmir iki UNESCO kültürel miras alanı ile doğal, kültürel ve tarihi değerleri ile eşsiz konumu ve iklimi ile pek çok farklı turizm türünü içinde barındıran çok zengin bir şehirdir. Bir liman kenti olarak kurulan İzmir, tarihsel açıdan Akdeniz’in en büyük ve gelişmiş limanı olarak sadece ticarette değil kültürde sanatta ve toplumsal yaşamın her alanında çok büyük zenginlikleri içinde barındıran bir şehirdir. İzmir demokrasinin köklerinin doğduğu ve dünyaya yayıldığı bir şehirdir. İzmir; Artemis’in evi, Bergama Akropol ve Efes gibi değerleri taşımasına rağmen mevcut turizm potansiyelinin çok altında turist ağırlıyor. Turizmi geliştirmek için dünden ve bugünden ortak bir zemine dönüştürülmesine ihtiyacımız var. Ortak akıl ve birlikte hareket etme, iyi bir yönetişim İzmir’deki turizm potansiyelinin hedeflediğimiz noktalara taşıyabilir. Yeter ki el ele verelim ve birbirimize güç katalım. Sektör bu fuarla tarihsel karakterinden beslenerek İzmir’in ve ülkemizin turizmine çok daha büyük katkılar sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.


Kapımız turizm elçilerine açık

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da Travel Turkey İzmir fuarının dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen katılımcılara günceli yakalama ve görüş alışverişi fırsatı sunduğunu belirtti. Turizm sektörünün 2019 yılının ilk on ayında 50 milyar dolarlık bir getiri ve değer ortaya koyduğunu dile getiren Ayyıldız, “Böylece 50 milyon turisti ağırlamış olacağız. Kasım ayı sonu itibariyle de İzmir’de ağırladığımız turist sayısı 1 milyon 80 bini bulmuştur. Ancak ülkemizin turizm potansiyelinden ilimizin daha fazla pay alması gerektiğini belirtirken, kapımızın ve gönlümüzün de turizm elçilerine açık olduğunu söylemek isterim” dedi.

İzmir için özel çalıştay

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya da Türkiye’nin 2019 yılını 45 milyon yabancı ziyaret sayısına ulaşarak kapatacağının altını çizerek, “2019 yılında yakaladığımız başarıda herkesin bu başarıda katkısı var. 2023 yılında 75 milyon ziyaretçi ve 65 milyar dolar hedefine ulaşmak için var gücümüzler çalışacağız. İzmir’in tarihi, doğal güzellikleri ile turizmde daha fazlasına ihtiyacı var. İzmir için özel çalıştay ve yol haritası oluşturacağız” dedi.

Göbeklitepe bu fuarda!

Ülkemizde 2019’un “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmesiyle birlikte bölge büyük ilgi görürken, 13. Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı’nda 3D görselleriyle ve ‘’Özel Göbeklitepe Sergisi’’ ile bölgenin tanınırlık oranının dünya çapında artırılması hedefleniyor. Ayrıca 13. Travel Turkey İzmir Fuarı, bu yıl “İzmir Sokakları Özel Bölümü” ile renkleniyor. İzmir’in ilçe belediyelerinin yer aldığı özel bölümde, her ilçe kendine özgü zenginliklerini tanıtacak. Türkiye başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden gelecek sektör profesyonelleri, İzmir’i tanımanın yanında ilçelerin güzelliklerini de görme imkanı yakalayacak. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test