CHP Menderes Belediye Başkan Aday Adayı Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği’nin (BATÜDER) programına katıldı. BATÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kazançoğlu, sürdürülebilir yönetim anlayışına dikkat çekerek, “Yerel yönetimler, yapısı ve işleyişi itibariyle geniş bir olgudur. Kamusal nitelikteki hizmetlerin sürdürülebilir olmasında yönetimlere büyük sorumluluklar düşüyor. Yerel yönetimler seçiminde donanımlı başkan adaylarının seçilmesi büyük önem arz ediyor. Ehliyet ve liyakat sahibi, milletimizin beklentilerine cevap verebilecek adayları yürekten destekliyoruz” dedi.

‘Üretimi temel bir unsur olarak merkeze koymamız gerekiyor’

Yeni siyaset anlayışının önemine dikkati çeken Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, “Bilginin bir güç olarak metalaştığı dijital çağda yaşıyoruz. Sosyolog ve bilim insanlarının nedeyse ortak olarak üzerinde uzlaştığı yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Sanayi kapitalizminden finans, oradan da dijital çağın habercisi olan bilgi toplumu ve bilgi kapitalizmi hiç olmadığı kadar tüketimi ön plana çıkarırken esas güç bilgi sahiplerine dönüyor. Dünya güçleri ile mücadele edebilmek ve varlığımızı sürdürebilmek için bilgi toplumunun gereksinimlerini yerine getirmek zorundayız. Bilgiyi elde etmek için gerekli kurumları çağın gereksinimlerine göre yeniden kurgulamalıyız. Bu kurgulamada üretimi temel bir unsur olarak merkeze koymamız gerekiyor” diye konuştu.

Menderes ve İzmir çok şanslı’

Yönetilenlerin söz sahibi olduğu bir belediyeciliği önemsediklerini belirten Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, “Yuttaşların hak ettiği yerel kalkınmayı sağlayabilmek için önemli çalışmaları birlikte yürüteceğiz. Projelerimizi hayata geçirme sürecinde yeni bir siyasal anlayışa ihtiyaç var.  Yönetilenler aktif olarak yerel yönetimlerini denetleyebilecek. İnteraktif bir demokrasi anlayışını hayata geçireceğiz. İnteraktif demokrasi aynı zamanda dijital demokrasinin nimetlerinden faydalanarak yönetilenlerin aktif yurttaşlar olarak katıldığı bir alana dönüşmelidir. Yurttaşların tüm STK’larda yerel yönetimlerde katılımcı olmasını istiyoruz. Menderes ve İzmir bu noktada çok şanslı. Sivil Toplum Kuruluşlarımız tüm yapılarıyla aktif ve güçlü konumda. Hep beraber atacağımız adımlarla Menderes’i daha güzel noktalara getireceğimize benim inancım tam. Rozetini gururla göğsümde taşımaya devam edeceğim Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği’nin (BATÜDER) desteğini yanımda görmekten mutluyum. BATÜDER Balkan iş dünyasıyla aramızda güçlü köprü oluşturacak” sözlerini kaydetti. 

Kaynak: Kardelen BUĞDAY