Türkiye'nin önde gelen enerji şirketlerinden biri olan TÜPRAŞ, yatırımcıları heyecanlandıran bir soruya yanıt arıyor: "TÜPRAŞ temettü ne zaman hesaba geçer?" Yatırımcılar, bu yılki temettü ödemelerinin ne zaman gerçekleşeceğini merak ederken, şirketin net karının dağıtılacağı tarihleri sabırsızlıkla bekliyor. Şirketin geçmiş performansı ve sektördeki güçlü konumu, yatırımcıları TÜPRAŞ'ın ne kadar temettü vereceği konusunda da meraklandırıyor.İşte TÜPRAŞ temettü ne zaman hesaba geçer? TÜPRAŞ ne kadar temettü verecek? sorularının yanıtları haberimizde!

TÜPRAŞ temettü ne zaman hesaba geçer?

 Tüpraş temettü dağıtım tarihi 3 Nisan 2024 ödeme tarihi 5 Nisan 2024 olarak duyuruldu. Buna göre TUPRS temettü ödemesi 5 Nisan Cuma günü hesaplara geçecek.

TÜPRAŞ ne kadar temettü verecek?

Tüpraş'ın Nisan 2024 temettü ödeme tarihleri de netlik kazandı. Şirket, 4 Mart'ta açıkladığı temettü planına göre ödemelerin 3 Nisan'da yapılacağını ve 5 Nisan tarihinde yatırımcıların hesaplarına geçeceğini duyurdu. Şirketin uzun vadeli stratejileri, yatırım ve finansman politikaları, kârlılık ve nakit durumu göz önünde bulundurularak kâr payı dağıtımı kararı da genel kurulda kabul edildi. Bu kararla birlikte, ortaklara 20 milyar lira birinci kâr payı ve 1 milyar 990 milyon 366 bin TL genel kanuni yedek akçe ayrılması kararlaştırıldı ve 20 milyar liranın tamamı nakden ödenecek.Tüpraş'tan Kamuyu Aydınlatma Platformu'nu (KAP) yapılan açıklamaya göre Tüpraş, hisse başına brüt 10,38 TL, net 9,34 TL temettü ödemesi yapacak.

Ayrıca, finansal piyasalardaki gelişmelere ve şirketin likidite durumuna bağlı olarak yılın ikinci yarısında uygun koşullar oluşması halinde olağanüstü genel kurul kararı ile ilave kâr payı dağıtımı imkanlarının değerlendirileceği belirtildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ