İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6. İzmir Körfez Festivali sırasında 100. Yıl Açık Su Yüzme Cumhuriyet Kupası etkinliği için körfeze girdi.

8 Aralık 2023 Seferihisar elektrik kesintisi vatandaşa çile olacak! İşte detaylar... -Gediz Elektrik kesintisi 8 Aralık 2023 Seferihisar elektrik kesintisi vatandaşa çile olacak! İşte detaylar... -Gediz Elektrik kesintisi

Güzelbahçe sahilinde düzenlenen yüzme yarışmasına yaklaşık 300 sporcu katıldı. Yarış öncesi ısınma hareketleri yaparak sporcularla bir araya gelen Tunç Soyer, yarışın startını verdi ve kendisi de denize atladı.

İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu ile birlikte yaklaşık 1 kilometre kadar yüzen Soyer, aynı noktada karaya çıktı.

Soyer, gazetecilere yaptığı açıklamada, körfezle ilgili gerçekleştirdikleri iyileştirme çalışmalarına 11 milyar liradan fazla yatırım yaptıklarını ve 260 kilometreden fazla yağmur suyu ve pis su ayrıştırma kanalı inşa ettiklerini söyledi. Bu yatırımların olumlu sonuçlar verdiğini vurguladı.

Ayrıca Soyer, "Sabah yüzmeye gelmeden önce bir dalış yaptık ve Güzelbahçe'deki balıkçı barınağının hemen yanındaki kayalarda bulunan boncuk mercan adı verilen bir türü gözlemledik. Deniz altı yaşamı çeşitlenmeye devam ediyor. Canlı türleri artıyor ve balık çeşitliliği artıyor. Kısacası körfez daha yaşanabilir bir hal almaya başladı." dedi.

Körfezin iç bölgeleri olan Güzelyalı, Alsancak ve Bostanlı'nın da yüzmek için uygun hale geleceğini belirten Soyer, "Çocuklarımız ve torunlarımız burada yüzebilecekler. Bu konuda kendimizi güvende hissediyorum. Her ay gerçekleştirdiğimiz analizler ve çektiğimiz fotoğraflar, körfezin iyileşmeye devam ettiğini ve suyunun berraklaştığını gösteriyor. Genel anlamda her şey olumlu gelişiyor. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken, daha yaşanabilir, huzurlu ve keyifli bir şehirde yaşayacağımıza inanıyorum. Bu yüzme yarışmasını daha da büyüteceğiz, hedefimiz budur. Körfezimiz renkli ve canlı bir deniz gibi olacak." şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ