‘Tunç Soyer, HDP için bulunmaz bir aday’

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in HDP için bulunmaz bir aday olduğunu söyleyen İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “Soyer, İzmir’de terör operasyonları olduğunda belediye başkanı olursa panzerin üzerine mi çıkacaktır’?” diye konuştu

‘Tunç Soyer, HDP için bulunmaz bir aday’

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in HDP için bulunmaz bir aday olduğunu söyleyen İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “Soyer, İzmir’de terör operasyonları olduğunda belediye başkanı olursa panzerin üzerine mi çıkacaktır’?” diye konuştu

‘Tunç Soyer, HDP için bulunmaz bir aday’
14 Mart 2019 - 11:51

Mehmet Akif Çakmak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İzmir İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Çok sert açıklamalarda bulunan AK Partili Vekil Hamza Dağ,  Seferihisar Belediyesi’nde maaş krizi olduğunu, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in HDP için bulunmaz bir aday olduğunu söyledi. Dağ, Tunç Soyer’in Sur Belediyesine kayyum atanmasından sonra  ‘Asıl şimdi tankların üzerine çıkılmalı” açıklaması yaptığını söyleyerek, “Tunç Soyer, İzmir’de terörle ilgili operasyonlarda belediye başkanı olursa panzerin üstüne mi çıkacaktır, yoksa önünde mi duracaktır?” yorumunda bulundu.

“Rantı almak istiyorlar”

AK Parti olarak İzmir’de çalışmalar devam ettiğini ve bu seçimin İzmir için bir dönüm noktası olacağını söyleyen Hamza Dağ, CHP’de yaşanan Buca Belediyesi Başkan adayı krizine değinerek “ İzmir halkında soru işaretleri endişeler oluşmuş durumda. Buca Belediye Başkanı adayının geri çekilmesi, sadece  Türkiye değil dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın haber değeridir. Olayın temel aktörü bir CHP Genel Başkan Yardımcısı (Tuncay Özkan). ‘Şu an tren kalkacak. Bu trene binecek bize tabi olacaksın ya da bu trene hiç binmeyeceksin. CHP’nin içinde bir ekibe dahil olacaksın. Bu trene bindikten sonra sözümden çıkarsan seni perişan ederim, aklına gelmeyecek şeylere karşılaşırsın’ diyor. Eğer benim sözümden çıkmazsan da ‘seni büyükşehir belediye başkanı yaparım’ diyor.  Bu İzmirlinin iradesine saygısızlıktır.  ‘Liste belirlerken bir iki arkadaşını yazabilirsin diğerlerini ben belirleyeceğim’ deniyor.  Belediye meclis üyeleri üzerinden belediyeyi yönetmek ve rantı üzerine almak isteniyor. ‘Belediyeyi biz yönetiriz yapmazsan seni lime lime ederim.” Bu sözler bizim değil arkadaşlar bir otel odasında bir genel başkan yardımcısı ile yapılan sözlerden çıkan ifadeler” diye konuştu.   

Bu konuşmaların bir takım soruları gündeme getirdiğini söyleyen Hamza Dağ, “ CHP’de tüm aday adayları bu şantaj ve tehditlere maruz kalmış mıdır? İlçe belediye başkan adaylarının hangileri bu trene binmiştir? Bu aday adayları koltuk için eyvallah demişler midir? CHP’nin kazandığı belediyeleri belediye başkanları mı yoksa yereldeki ve merkezdeki rantçılar mı yönetecek? Büyüşlehir belediye başkan adayı olan Tunç Soyer ‘biat kriterlerini’ kabul etmiş midir?  bu durum Bugüne kadar dik durmuşsa neden kamuoyuna açıklamamıştır?  CHP’li kardeşlerimizin bu yaşananlara üzüldüklerine ve 31 Mart’ta sandıkta cevabı vereceklerinden şüphem yok” diye konuştu.


“Maaş ödeyemiyorlar”

CHP’li belediyelerin işçi ve memur maaşlarını ödeyemediğini söyleyen Hamza Dağ, “Kronik bir sorun haline gelmiştir. Seferihisar Belediyesinin ön plana çıkması düşündürücüdür. Büyükşehir adayı olan  Tunç Soyer,  seçime arifesinde bile Seferihisar belediyesi işçi ve memur maaşlarını ödeyememiştir.

Ocak ve şubat ayında işçilerin maaşları ödenmemiş, ve memur maaşları gecikmeli ödenmiştir. Bu konu basına yansıyınca alelacele maaşlar eksik bir şekilde ödenmiştir.  Tunç Soyer belediye personeli ile bir toplantı yapmıştır. Tunç Soyer CHP için çalışmalarını ve aksi takdirde maaşların ödenmeyeceğini söylemiş ve işten çıkarma tehdidinde bulunmuştur.Tunç Soyer şahsi reklamını yapmak için milyonlarca para harcarken çalışanların maaşları konusunda aynı cömertliği göstermemesi neyi açıklar?  Tunç Soyer’in maaşı da işçi maaşları gibi gecikmiş midir?  Soyer, binlerce kişinin çalıştığı belediye bütçesini nasıl yönetecektir” ifadelerini kullandı.

HDP tepkisi

“Özellikle HDP konusunu da bir değerlendirme yapmak istiyorum” istiyorum diyen Hamza Dağ, “HDP ile yakın bir çizgide olduğu bir gerçek. Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözde adalet yürüyüşünde alenen ilan ettiği HDP ortaklığı için İzmir’de en üst düzeyde temsiliyet için Tunç Soyer ismi gösterilmiştir. İlk büyük destek HDP İzmir İl Başkanlığından gelmiştir. Tunç Soyer geçmişi ile HDP için bulunmaz bir adaydır. Terörle ilişkileri nedeniyle Sur Belediyesine kayyum atanmasından sonra  ‘Asıl şimdi tankların üzerine çıkılmalı” açıklaması yapan Tunç Soyer bu açıklamayı hangi reflekse yapmıştır? . Aynı kanaati hala devam etmekte midir? Tunç Soyer İzmir’de terörle ilgili operasyonlarda belediye başkanı olursa panzerin üstüne mi çıkacaktır, yoksa önünde mi duracaktır?” yorumunda bulundu.

Hamza Dağ, “İzmir kötü yönetiliyor dedik. Ama İzmir’de hep bütün kurumlarıyla huzurlu ve güvenli bir şehir oldu. İzmir ayrıştırmaya karşı bir şehir olmuştur.  Bu şehri tanımayan, Konak Saat kulesinden bıraksanız Havra Sokağı’nı bulamayacak bu şehrin ithal milletvekilleri bu refleksten yakından uzaktan alakası olmayan kişilerdir. Bu kişilerin İzmir’de büyükşehir belediyesinin başına geçmesi durumunda  yönetme sıkıntısı yanında, şehirde güvenlik ve huzur problemi doğacağından endişe ediyoruz. İzmirli vatanseverler olarak buna fırsat vermeyeceğiz” dedi.

“İsim isim açıklayacağız”

İzmir’in bazı ilçelerindeki CHP’nin aday tercihleri konusunda duyumlar aldıklarını söyleyen Dağ, “Şu ilçe adayları şöyle, bu ilçe adayları böyle deniyor. CHP adaylarının çoğunu parti meclisinden çıktıktan sonra tanıdık. 31 Mart’a kadar güzel şeyler söyleyebilirler 31 Mart’tan sonra nasıl bir tavır sergileyecekler, bu konuda endişelerimiz var. Meclis üyeleri ile ilgili araştırma yapıyoruz, diğer basın toplantılarında ya isim isim ya da meclis sırası belirterek bu isimleri açıklayacağız” diyerek sözlerini noktaladı. Buca kaymakamının görevden alınması konusu ile ilgili de sorulan bir soruya cevap veren Dağ, İçişleri Bakanlığının gereken çalışmayı yaptığını söyledi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum