Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi'nde önemli artışlar açıkladı. Yıllık bazda endeks yüzde 57,25 artarken, aylık bazda ise yüzde 1,35 yükseldi.

Sanayinin farklı sektörlerine bakıldığında, madencilik ve taş ocakçılığı yüzde 54,78, imalat ise yüzde 57,30 artış gösterdi. Ana sanayi grupları incelendiğinde ise ara malında yüzde 49,77, dayanıklı tüketim malında yüzde 62,19, dayanıksız tüketim malında yüzde 61,27, enerjide yüzde 43,75, sermaye malında ise yüzde 65,49 artış kaydedildi.

Aylık bazda ise madencilik ve taş ocakçılığı yüzde 2,79, imalat ise yüzde 1,33 arttı. Ana sanayi gruplarının aylık değişimlerinde ise ara malında yüzde 1,72, dayanıklı tüketim malında yüzde 2,27, dayanıksız tüketim malında yüzde 3,39 artış görüldü. Enerjide ise yüzde 6,91'lik bir azalış dikkat çekti.

Yıllık bazda, Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi'ne göre 9 alt sektör düşüş yaşarken, 16 alt sektörde yükseliş gözlendi. Endeksin en az arttığı alanlar ana metaller, kağıt ve kağıt ürünleri ile kok ve rafine petrol ürünleri oldu. Tütün ürünleri, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler ile b.y.s. makine ve ekipmanlar ise en fazla artışı gösteren alt sektörler arasındaydı.

Aylık bazda ise 5 alt sektör düşüş yaşarken, 20 alt sektör yükseliş kaydetti. Kok ve rafine petrol ürünleri ile motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römork endekste azalış gösteren alt sektörlerken, tütün ürünleri, basım ve kayıt hizmetleri ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler en fazla artışı yaşayan alt sektörlerdi.

Kaynak: İHA