Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon verileri, ev ve işyeri sahipleri ile kiracılar tarafından merakla bekleniyordu. TÜİK, mayıs ayı enflasyon oranlarını duyurdu. Bu veriler, haziran ayındaki kira artış oranını da belirleyecek. Yıllık kira sözleşmesi sona eren işyeri kiracıları, güncel TÜFE oranına göre kira artışı yapacak. Ayrıca, memur ve emekliler için zam belirleyici olan beş aylık enflasyon farkı da netleşti. TÜİK'in açıkladığı verilere göre, mayıs ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,37 oranında arttı ve yıllık enflasyon yüzde 75,45'e yükseldi.

2024 Yol Ucreti Ne Kadar Oldu Yol Parasi Nasil Hesaplanir

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, Mayıs ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,37 olarak açıklandı.

Memur enflasyon farkı 2024 kaç oldu?

Buna göre; SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53, mart ayı için 3,16, nisan ayı için 3,18 ve mayıs ayı için 3,37 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu.

Böylece memur ve emeklileri maaş zammını ilgilendiren enflasyon metriği yüzde 21,97 olarak belirlendi.

Son Dakika Asgari Ücrette 'O' Rakamı Bekliyorlar! Ak Parti'den Flaş Açıklama! (2)

Buna göre memur ve memur emeklileri yılın ilk 5 ayı için yüzde 21,97 oranında maaş zammını garantiledi. Öte yandan önümüzdeki ay açıklanacak enflasyon oranı da bu tutarın üstüne eklenecek.

Geçtiğimiz yıl sonunda en düşük memur maaşı belirlenmiş ve net bir yüzdeye göre artış yapılmamıştı. 2024 yılı için net maaş artışı ne kadar olacak diye merak ediliyor.

Kaynak: Haber Merkezi