TÜİK Başkanı Dr. Erhan Çetinkaya kimdir? Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) başkanlık görevini sürdüren Dr. Erhan Çetinkaya, sosyal medyada merak konusu oldu. Çetinkaya'nın kim olduğu, eğitim ve kariyer geçmişi, ve TÜİK'teki yeni sorumlulukları, vatandaşlar tarafından merak edilerek araştırılmaya başlandı. İşte tüm detaylar...

Dr. Erhan Çetinkaya kimdir?

Tuik Baskani Dr Erhan Cetinkaya Kimdir-1

Dr. Erhan Çetinkaya, 1981 yılında Malatya'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüzde yüz burslu olarak okudu ve 2004 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 2004-2005 yılları arasında Cybersoft Enformasyon Teknolojileri'nde analist ve proje mühendisi olarak görev yaptı.

2005 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) katılarak 2012 yılına kadar Denetim ve Risk Yönetimi dairelerinde banka denetimi ve bankacılık mevzuatı konularında çalıştı. ABD'de Duke Üniversitesi The Fuqua School of Business'tan MBA derecesi aldıktan sonra 2014 yılında BDDK'daki görevine geri döndü ve 2015 yılında Risk Yönetimi Daire Başkanı olarak atandı.

Türkiye'yi İsviçre'deki Basel Committee on Banking Supervision bünyesindeki çalışma gruplarında temsil etti. CFA (Certified Financial Analyst), FRM (Financial Risk Manager) ve Sermaye Piyasası Kurulu İleri Düzey ve Türev Araçlar sertifikalarına sahip olan Çetinkaya, Eylül 2017'den Aralık 2019'a kadar Vakıf Katılım Bankası A.Ş.'de Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 20 Aralık 2019 tarihinden itibaren ise BDDK Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden Bankacılık ve Finans alanında yüzde yüz burslu olarak Doktora derecesi aldı.

BDDK Başkan Yardımcısı olarak iki yılı aşkın bir süre görev yapan Dr. Erhan Çetinkaya, 28 Ocak 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı olarak atanmıştır.

Erhan Çetinkaya nereli?

Erhan Çetinkaya aslen Malatyalıdır.

Erhan Çetinkaya kaç yaşında?

1981 doğumlu Erhan Çetinkaya, 2024 itibariyle 43 yaşındadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ