Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılına ilişkin doğum istatistiklerini ve aile yapısına dair verileri kamuoyuyla paylaştı. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de toplam 958 bin 408 canlı doğum gerçekleşti. Bu doğumların yüzde 51,3'ü erkek, yüzde 48,7'si ise kız bebekler olarak kaydedildi. Doğurganlık oranları incelendiğinde ise 2001'de 2,38 olan toplam doğurganlık hızının 2023'te 1,51'e gerilediği görüldü. Şanlıurfa, toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu il olarak öne çıkarken, Bartın ise en düşük doğurganlık hızına sahip il olarak belirlendi.

Kaba doğum hızı da dikkate alındığında, bin nüfus başına düşen canlı doğum sayısı 2001'de binde 20,3 iken, 2023'te binde 11,2'ye geriledi. Türkiye'nin kaba doğum hızının AB üyesi 27 ülkenin ortalamasının üzerinde olduğu kaydedildi.

En yüksek doğurganlık hızı hangi yaşlar?

Yaşa özel doğurganlık hızı incelendiğinde ise, 25-29 yaş grubunun en yüksek doğurganlık hızına sahip olduğu görüldü. Ancak, adölesan doğurganlık hızının 2023'te binde 11'e gerileyerek düşük seviyede olduğu belirtildi.

Aile istatistiklerine göre, yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre bireylerin büyük çoğunluğunun kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiği ifade edildi. Akraba evliliği oranının ise Türkiye genelinde yüzde 8,2 olduğu tespit edildi. Ailelerin çoğunlukla çocukların velayetini annelere verdiği ve evlerin çoğunluğunun hane sahiplerine ait olduğu belirtildi. Ancak, izolasyon nedeniyle ısınma sorunları ve çevresel sorunlar gibi konularda birtakım sıkıntılar yaşandığı kaydedildi.

Kaynak: AA