İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, ilçelerin sorunlarını belirleyerek hızlı çözümler üretmek amacıyla başlattığı koordinasyon toplantılarına Kemalpaşa’da devam etti. Kemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Türkmen ve belediye bürokratları ile bir araya gelen Başkan Tugay, sosyal belediyeciliğin önemine vurgu yaparak, yoksulluk, beslenme ve barınma konularında desteğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Tugay, sosyal yardımların güçlü tutulmasının gerekliliğini vurguladı.

Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Pınar Okyay, Ertuğrul Tugay, Zeki Yıldırım, Şükran Nurlu, Çağatay Güç, İZSU Genel Müdürü Gürkan Erdoğan ve ESHOT Genel Müdürü Turgay Bozoğlu da katıldı.

KOORDİNELİ ÇALIŞMA VURGUSU

Başkan Tugay, açılış konuşmasında ilçe belediyeleri ile koordineli çalışmanın önemine değinerek, kent ve yurttaşların karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkat çekti. Tugay, kaçak moloz dökümlerine ilişkin, moloz döküm sahası dışındaki döküm alanlarının kontrol altına alınması gerektiğini ve ağır cezaların uygulanmasının düşünüldüğünü belirtti. Ayrıca, kentte dönüşüme ihtiyaç duyan alanlar ve riskli yapıların varlığına dikkat çekti.

Ekonomik krizin etkilerine de değinen Başkan Tugay, sosyal belediyecilik faaliyetlerinin aksatılmaması gerektiğini vurgulayarak, yoksulluk içinde yaşayan yurttaşların beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için sosyal yardımların artırılmasını istedi.

Başkan Tugay, kırsal bölgelerde yaşayan yurttaşların tarım ve hayvancılığı bırakıp kentlere göç ettiğini belirterek, bu durumu önlemek için Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın kurulduğunu ve kırsal bölgelere daha fazla önem verileceğini ifade etti. Tugay, kırsal bölgelerde sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanması ve tarımın desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Türkmen ise İzmir Büyükşehir Belediyesi ile kurulan koordinasyonun önemini vurguladı ve uyumlu bir 5 yıl geçireceklerine inandığını ifade ederek, Başkan Tugay’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Muhabir: Nazlı Şentürk