Nanjing Belediye Başkanı Chen Zhichang, Nanjing’in Türkiye ile olan ticari iş birliğini son dönemde hızla artırdığını vurguladı. Chen, “Geçtiğimiz yıl Nanjing’in Türkiye ile dış ticaret hacmi yıllık %16,4 artışla 836 milyon ABD dolarına ulaştı. Bu hacmi, yıllık %10 artışla 724 milyon ABD doları tutarındaki ihracat ve yıllık %87,2 artışla 112 milyon ABD doları tutarındaki ithalat oluşturmakta. Bu, iki taraf arasındaki büyüyen ticari ilişkilerin en önemli göstergesidir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ise, “Nanjing Belediye Başkanı ve beraberindeki heyeti şehrimizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. İkili ticari ve siyasi ilişkilerimizin gelişmesinde bu ziyareti önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Nanjing, Çin’deki ikinci en büyük ticaret merkezidir. İzmir ile Nanjing arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi adına önemli bir adım atıyoruz. İzmir’de Çin Konsolosluğu’nun yeniden açılması bizi çok memnun edecektir. İzmir ve Nanjing arasında karşılıklı iş birliği ve yatırımların artması, hem ekonomik hem de kültürel anlamda olumlu sonuçlar doğuracaktır” diye konuştu.

Toplantıda, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, EİB’in organizasyon yapısı, Çin-Türkiye dış ticaret rakamları ve 2019 yılından beri Çin özelinde yürütülen çalışmalar hakkında sunum yaptı. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Direktörü Hülya Ulusoy ise, İZKA’nın İzmir özelindeki inovasyon ve girişimcilik, yeşil ve mavi büyüme projeleri ile yatırım projeleri konularında bilgi verdi.

Konuşmalar ve sunumların ardından, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ve EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Nanjing Belediye Başkanı Chen Zhichang ve heyetine çeşitli hediyeler takdim etti. Nanjing Belediye Başkanı Chen Zhichang, Ege İhracatçı Birlikleri’nin anı defterine ziyaretle ilgili memnuniyetini ve ikili ilişkilerin güçlenmesi dileklerini yazdı.

Muhabir: Özge Uğulu