İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Çeşme Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇEŞTOB) tarafından düzenlenen Yaza Merhaba Kokteyli’nde Çeşme’nin geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Tugay, Çeşme’de sadece bugünü değil, gelecek 10, 20, 50 ve hatta 100 yılı düşünerek adım atılması gerektiğini vurguladı. Temiz su kaynaklarını koruma ve tüm doğal kaynaklara sahip çıkma hedefinin önemine değinen Tugay, bu yaklaşımla Çeşme’de huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir yaşam ortamı oluşturmanın önemine dikkat çekti. Ayrıca, doğayı yok eden anlayışlara karşı birlikte güçlü duruş sergilemenin gerekliliğini belirtti.

Kokteyle katılırken Çeşme’deki anılarını hatırladığını ifade eden Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu sorumluluğun getirdiği büyük onur ve görevlerin farkında olduğunu belirtti. Tugay, gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını ve çevrede oluşan güven duygusunu hissettiklerini söyledi.

ÇEŞME İÇİN GEREKENLER YAPILACAK

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli’ye güvenini dile getiren Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumlulukları çerçevesinde Çeşme için gerekenleri yapacaklarını belirtti. Hem bugünde hem de gelecekte temiz, doğal yapısını kaybetmemiş ve altyapı eksikliklerinin giderildiği bir Çeşme hayal ettiklerini söyledi.

Tugay, 16-21 Ekim tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek SKAL Dünya Kongresi için Çeşmeli turizmcilerden destek istedi. Kongreye, dünya turizmi konusunda yetkin 500 ismin katılacağını ve İzmir ile çevresini görme fırsatlarının olacağını belirtti. SKAL Kongresi’nin ve benzer etkinliklerin Çeşme’de çevreyi koruyan bir turizm anlayışını yerleştirmek için önemli fırsatlar sunacağını vurguladı.

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli de Çeşme’nin sadece deniz ve kumdan ibaret olmadığını, birçok saklı mirasa ev sahipliği yaptığını belirtti. Çeşme’yi 12 ay boyunca yaşanan bir yer haline dönüştürmenin önemine değinen Denizli, kültürü, sanatı, denizi, kumu, güneşi, eğlence ve dinlenme hayatını bir arada benimseyen bir anlayışla yöneteceklerini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ile uyumlu çalışmanın önemini vurgulayan Denizli, Tugay’a teşekkür etti.

Muhabir: Canan Kaya