TRT'nin uzun süredir tanınan spor spikerlerinden Orhan Ayhan, 61 yıl 275 gün süren kariyeriyle Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı. Guinness dünyasının en uzun kariyer sahibi erkek spor spikeri unvanını elde eden Ayhan, bu başarısını organizasyon tarafından resmi olarak doğrulandı.

Orhan Ayhan, 1957 yılında yazılı medyada spor muhabirliği ve spor yazarlığıyla adım attığı kariyerinde özellikle boks dünyasına odaklandı. TRT İstanbul Radyosu'nda spor spikeri olarak 1962 yılında göreve başlayan Ayhan, ilk maç anlatımını 21 Ocak 1963'te Galatasaray-Milan Avrupa Şampiyon Kulüpler maçıyla gerçekleştirdi. Muhammed Ali ve Mike Tyson gibi efsanevi boksörlerin maçlarını anlatan Ayhan, Pele'nin jübilesinde Türkiye'den tek gazeteci olarak yer aldı ve önemli röportajlara imza attı.

Kariyeri boyunca 8 bin 500'den fazla futbol ve boks maçını dinleyicilere aktaran Ayhan, aynı zamanda Wipeout adlı yarışmanın seslendirmesini de üstlendi. Yazdığı "Boks" ve "Kürsüdekiler" adlı kitaplarla da tanınan Ayhan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyesi ve Spor Yazarları Derneği'nin kurucu üyesi olarak da aktif görevler üstlendi. Orhan Ayhan ayrıca Boks Federasyonu yönetim kurulu üyeliği ve Avrupa ile Dünya Boks Birliği yönetim kurulu üyeliği gibi önemli görevlerde bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ