Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Traktör şoförünün ehliyeti yetersiz

Ege Üniversitesi’nde traktörün çarpması sonucu kızı Sezen Zambak’ı kaybeden Metin Zambak, kendi çabasıyla elde ettiği bilgilerle traktör şoförünü ehliyetinin yetersiz olduğunu tespit etti

Traktör şoförünün ehliyeti yetersiz
14 Ocak 2020 - 07:42
Reklam

Emniyetten de bilgi alan Zambak, ayrıca traktörün ruhsatında da römork takılabilir yazılı olmadığını ortaya çıkardıklarını söyledi

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Ege Üniversitesi’nde 16 Eylül 2019 tarihinde traktörün çarpası sonucu hayatını kaybeden Sezen Zambak davasında ilk duruşma geçtiğimiz yılın son gününde yapılmış ve traktör sürücüsü Vehbi B.’nin ev hapsi cezası üç gün imza atmak suretiyle adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Bu karar sonrası adalet mücadelesini soysal medya başlatan baba Metin Zambak, traktör şoförü Vehbi. B’nin ehliyetinin yetersiz olduğunu tespit ettiklerini ve yine traktörün ardına takılan römork veya su tankerinin traktör ruhsatına işlenmediğini savundu. Ehliyet yetersizliği konusunda Ağır Ceza Mahkemesine dilekçeyle başvuru yaptıklarını ve traktör şoförünün tutuklanma talebinde bulunduklarını aktaran Zambak, emsal niteliğinde kararın alınmasını beklediklerini söyledi.

Kazanın üstü örtülmek mi isteniyor?

Kızı Sezen Zambak için adalet mücadelesi başlattığını dile getiren Metin Zambak, kaza sonrası savcının hazırladığı tutanakları aldığını ve incelediğini söyledi. Savcının tutanaklarda yüzde yüz kusurlu olarak traktör şoförünü yazdığını belirten Zambak, olayla ilgili detaylarının atlandığını ve trafik polislerin tutanaklarında traktör sürücüsünün ehliyetinin yetersiz yazılmadığını dikkat çekti. Olayın bir an önce kapatılmak istendiğini iddia eden Zambak, “Kaza sonrası savcıdan olaylı ilgili tutanakları almaya gittim. Kızımın kusurlu olup olmadığını sordum. Savcı baba kendi metreyi eline alarak yolu ölçtüğünü ve 11 metre 70 santimetre yol uzunluğu olduğunu söyledi. Sezen’in ise yolu bitirdiğini traktör şoförünün yayaya çarptığını söyledi. Bana traktör şoförünün yüzde yüz kusurlu olduğunu söyledim. Savcı tutanaklarda bunu aynen yazdığını gördüm. Savcı bey iki kez tutuklama talebi etti. İkisinde de hakim tutuklama kararı vermedi. İlginç olan başka bir şey daha var. Trafik polislerin hazırlamış olduğu tutanaklarda olayın oluşumu krokilerle çizilmiş. Ancak şoförün ehliyeti yetersiz olduğu yazılmamış. İhmal edildiğini düşünüyorum. Olaylar o kadar hızlı bir şekilde gelişiyor ki yani bir an önce olsun bitsi kapatılsın gidilsin istenmiş. Üstü örtülmek isteniyormuş gibi hissediyorum” dedi.


Ehliyeti yetersiz

Kendi çalışmaları sonrasında traktör şoförünün ehliyetinin yetersiz olduğunu tespit ettiklerini vurgulayan Metin Zambak, aynı zamanda traktörün arkasına takılan su tankerinin traktörün ruhsatında yazılı olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Araştırmaları sonrası sürücünün ehliyetinin yetersiz olduğunu tespit ettik. Emniyete trafik şoförünün ehliyetinin fotokopilerini gönderdik. Emniyettekilerin de bize söylediği bu adamın römork takılı traktörü kullanmaya yetkisi olmadığı ortaya çıktı. Dolu ağırlığı 750 kilograma kadar olan römorkları B sınıfı ehliyetle kullanabilme imkanı trafik kanunu veriyor. Ama dolu ağırlığı 750 kilogram ve üzerindeki römorklara bir trafik sınavında geçmesi zorunlu kılıyor. Bu sınavı da dolu bir römorkla yapıyorlar. Eğer bu sınavı kazanırsa ehliyetini de işletmeyi zorunlu tutuyor kanun. Ama adamın ehliyetinde E belgesi işlenilmemiş. Üstelik araştırmalarımızda bir başka tespit ettiğimiz şey ise traktörün ruhsatında da römork takılabilir işlenmemiş ve ek belgelerinde de böyle bir şey söz konusu değil. Yani o traktöre römork takılması kesinlikle yasak. Üstelik o adamın römorklu bir traktörü kullanması trafik kanuna göre yasak.

Avukatımız ağır ceza mahkemesine yazılı dilekçe başvuru yaptı. Onun sonucunu bekliyoruz. Hem tutuklanması yönünde hem de bu traktörün yetersiz olduğu yönünde. Yetersiz ehliyet demek ehliyetsiz kullandığı anlamına geliyor. Biz şoförün emsal niteliğinde bir ceza almasını istiyoruz.”

Üniversite kusurlu

Ege Üniversitesi yönetiminin de ehliyeti yetersiz birisini traktörün üstüne çıkmasını izin vermesinde dolayı suçlu olduğunu dile getiren Zambak, “Üniversite büyük kusurlu. Seni o traktörün üzerine çıkartmakla o traktörün arkasına su tankerini takmakla çok büyük bir kusuru var. Ehliyetsiz bir insan resmi bir kurumda nasıl görevlendirilir. Üniversite 66 bin öğrencinin içinde olduğu resmi bir kurum. Olayın olduğu gün üniversitenin kayıt günü. Kayıt günün üniversitenin en kalabalık olduğu gün. Rektör evimize geldiğinde bu olayın takipçisi olacağını söyledi. En üst cezayı alması için elimizden gelen her şeyi yapacağım diyen insan daha sonra bir canlı yayında ‘Basireti bağlanmış’ diye açıklama yapıyor” şeklinde konuştu.

Şoför üniversitedeki işine geri döndü

İlk duruşma sonrası denetimli serbestlik verilen traktör şoförü Vehbi B.’nin üniversitedeki işine geri döndüğünü belirten Zambak, “İlk duruşma sonrası şoförün avukatı benim müvekkilim çalışamıyor dedi. ev hapsinin yurt dışı yasağının kaldırılması yolunda hakim de ödül gibi bunu kabul etti. Ev hapsini 3 günlü imzaya adli kontrole çevirdi. Traktör şoförü işine geri döndü. Üniversitedeki işine geri döndü. Üniversitedeki çocuklar bana telefon açıyorlar. Yemekhanede gördüklerini söylüyorlar” dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum