Toplu ulaşımda yeni indirimler yolda

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinde dini bayramlarda ücretsiz, milli bayramlarda ise toplu ulaşımın 1 kuruş olarak belirlenmesi için ilk adım atıldı

Toplu ulaşımda yeni indirimler yolda
14 Mayıs 2019 - 14:31

Mehmet Akif Çakmak

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) mayıs ayı olağan meclisi toplantısının birinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirilirken, İzmir’deki toplu ulaşım uygulamalarında indirim kapsamının genişletilmesi görüşüldü. Cuma günü karar bağlanması beklenen önerge ile, hamile ve 0-10 yaş arası çocukla binen kadınların tüm toplu ulaşım araçlarından 08.00 ve 20.00 saatleri arasında indirimli yararlanması ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramına özel ulaşımın 1 kuruş olması için gündem maddeleri komisyona gönderildi.


İndirim kararı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz günlerde partinin yerel seçimlerden galip çıkan belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda, dini ve milli bayramlarda ulaşımın ücretsiz olmasıyla ilgili verdiği talimat doğrultusunda harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi mecliste bu konuyu görüştü.

AK Parti tarafından verilen önerge ile hamilelerin ve annesi ile birlikte toplu ulaşım araçları kullanan 10 yaşına kadar olan çocuğun tüm toplu ulaşım araçlarından indirimli faydalanabilmesi için hazırlanan önerge komisyona havale edildi.

Toplantıda ayrıca, dini ve milli bayramlarda ulaşımın ücretsiz olması da görüşüldü. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramına özel ulaşım tarifesinin uygulanması için meclise sunulan önerge komisyona havale edildi. Soyer, önergenin 19 Mayıs’tan önce kararın çıkmasını istediğini ifade etti. Buna göre Ramazan Bayramı’nda ulaşım ücretsiz olacak. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda ise toplu taşıma araçlarında bilet fiyatları 1 kuruşa düşürülecek. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum