Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tınaztepe Galen'de beyin damarı için ameliyatsız müdahale

Ağustos 2019’da Bayraklı’da faaliyetlerine başlayan Özel Tınaztepe Galen Hastanesi teknoloji yatırımlarına ve yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor

Tınaztepe Galen'de beyin damarı için ameliyatsız müdahale
07 Şubat 2020 - 12:48
Reklam

Tüm tıbbi birimlerde son teknoloji cihazlar kullanılan hastanede, ilk serebral anevrizma (beyin atardamar baloncuk) tedavisi de geçtiğimiz günlerde uygulandı. Endovasküler (damar içi ameliyat) yöntem ile yapılan tedavide, ameliyata gerek kalmadan hastaya müdahale edildi.
 
Tınaztepe Galen Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü hekimi Dr.Volkan ÇAKIR tarafından gerçekleştirilen operasyon ile beyin sol yarısını besleyen ana atardamar üzerindeki baloncuk, stent yerleştirilerek tedavi edildi. “Beyin damar anevrizması, beynin atardamarlarının duvarından baloncuk şeklinde olan genişlemelerdir. Anevrizmanın kaynaklandığı damar duvarının zayıf olması nedeniyle, anevrizmanın kendisi beyin kanaması için risk oluşturur. Bu tür bir kanama gerçekleşmesi, hastada felç, koma durumu veya ölüm ile sonuçlanabilir.” diyen Dr.Çakır; girişimsel radyoloji bölümünde bu tür rahatsızlıkları açık ameliyat yapmadan tedavi edebildiklerini belirtti.
 
Serebral anevrizma belirtileri
 


Dr.Volkan ÇAKIR “Geçmeyen baş ağrısı, görme durumunda birden gelişen bozukluklar (görme kaybı, çift görme vb.), bulantı, kusma, ani göz kapağı düşmesi ve bayılma gibi durumlar serebral anevrizmaların belirti olabilir” diyor.
 
“Endovasküler tedavide, sağ veya sol kasık atardamarından iğne ile girilerek ve kateter denilen ince borucuklarla beynin içerisindeki atardamarlara ulaşılarak tedavi uygulanmaktadır. Daha sonra bu kateterler  içerisinden “koil” denilen metal sarmalları ilerleterek anevrizma tamamen doldurulmaktadır.”  diyen Dr.Çakır, anevrizmanın kaynaklandığı damar yapısı ve anevrizmanın şekline bağlı olarak farklı tedavi teknikleri de uygulandığını ve tüm operasyonun genel anestezi altında kasık atardamarından küçük bir giriş ile yapıldığını belirtiyor. HABER MERKEZİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test