TikTok Küresel Sosyal Yardım ve Ortaklıklar Başkanı Valiant Richey ve TikTok Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen, İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, ebeveynlerin kendi hesaplarını gençlerin hesaplarına bağlayarak çeşitli gizlilik ve güvenlik kontrolleri uygulayabilecekleri özelliğin detaylarını paylaştı.

Richey, Aile Eşlemesi özelliğinin gençler için daha güvenli bir TikTok deneyimi sağlamakta kritik bir rol oynadığını belirtti. Uygulamanın gençlerin hayatında olumlu bir etkisi olmasını istediklerini vurgulayan Richey, birçok ebeveynin mevcut güvenlik araçlarını kullanmak istediğini ancak bunların farkında olmadığını veya nasıl kullanacaklarını bilmediğini söyledi. Bu nedenle Aile Eşlemesi'nin çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Richey, "Birkaç yıl önce tanıttığımız Aile Eşlemesi özelliği, ebeveynlerin kendi hesaplarını gençlerin hesaplarına bağlamalarına ve ekran süresi sınırlarını yöneterek, bir gencin hesabını özel olarak ayarlamak ve videolarına kimlerin yorum yapabileceğine karar vermek gibi çeşitli gizlilik ve güvenlik kontrollerini uygulamalarına olanak tanıyor. Yaptığımız araştırmalar, TikTok kullanan ebeveynlerin yarısından fazlasının bu özellikten haberdar olduğunu ve aktif şekilde kullandığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

A A 20240528 34709577 34709574 T I K T O K A I L E E S L E M E S I O Z E L L I G I N I Y A Y G I N L A S T I R M A K I C I N H A R E K E T E G E C T I

TikTok Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen ise moderasyon ekiplerinin TikTok'taki içeriklerin topluluk kurallarına uymasını sağlamak için çalıştığını anlattı. Gelen, "Türkiye'de, kural ihlali içeren içeriklerin yüzde 98,9'unu proaktif olarak kaldırıyoruz ve bu, küresel ortalamanın çok üzerinde bir oran. Gençlerin güvenliği için sunduğumuz özelliklerden ebeveynlerin haberdar olmalarını sağlamak da büyük önem taşıyor." dedi.

Geçen yıl, TikTok'un güvenlik özelliklerini vurgulayan kampanyalar düzenlediklerini belirten Gelen, bu kampanyalar sonucunda Türkiye genelinde Aile Eşlemesi özelliğinin kullanımında yüzde 250'lik bir artış görüldüğünü söyledi. Güvenliğin TikTok için çok önemli olduğunu vurgulayan Gelen, platformda olumlu bir deneyim sağlamak için ebeveynlerin de bu sürece dahil olmalarının önemine işaret etti.

Gelen, "TikTok olarak her türlü moderasyondan ve teknolojiden faydalanıyoruz. Ancak, zaman zaman ebeveynlerin de bu konuya müdahil olmalarını istiyor ve bekliyoruz. Dolayısıyla, bizim göremediğimiz bir şey olması durumunda en azından ebeveynlere bu kontrolleri, imkanı sağlayabilelim ki onlar da daha olumlu ve daha pozitif bir uygulama deneyimi yaşanmasında bizlere destek olabilsin." şeklinde konuştu.

Yetişkin kullanıcılar için de çeşitli önlemler aldıklarını belirten Gelen, 18 yaş üstü kullanıcılar için Topluluk Kuralları kapsamında ihlal durumunda gerekli aksiyonların alındığını söyledi.

Kaynak: AA