Reklam
Reklam
Reklam

'THK, iki misli fiyat istedi'

İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol, THK’nın yangın uçağı ihalesinde teklif yükselttiğini belirterek, “Aynı rakam üzerinde mutabık olmamıza rağmen iki misli fiyat istediği için uçak kullanılamadı” diye konuştu

'THK, iki misli fiyat istedi'
27 Ağustos 2019 - 10:54
Reklam

Mehmet Akif Çakmak

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), ağustos ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol’un da katıldığı meclis toplantısında ana gündem geçtiğimiz günlerde kentte çıkan orman yangını oldu. Mehmet Erol, yangın uçakları için girilen ihalede iki misli fiyat istediğini açıkladı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da yanan alanı incelediklerini belirterek, “Yanan alan konuşulduğu gibi ne 500 hektar ne 5 bin hektar, bu daha sonra ortaya çıkacak” diye konuştu.

Yangını anlattı

İzmir Orman Bölge Müdürü Mehmet Erol, geçtiğimiz günlerde İzmir’de çıkan ve 53 saat süren yangını ile ilgili olarak EBSO üyelerini bilgilendirerek, “18 Ağustos günü saat 11.14’te Belkahve’de, saat 12.42’de Tırazlı’da, 13.40’da Urla Demirci’de, sonra Demirci Durhasan’da, 17.10’da da Menderes’te çıkan yangınlara müdahale ettik. 5 ayrı bölgede aynı gün yangın çıktı. Yangın günü sıcaklık 35 dereceydi, rüzgar hızı 80-90 km’lere ulaştı. Bazı helikopterler yoğun rüzgardan dolayı kalkamadı. 20 helikopterle mücadele ettik. Yangın 53 saat sürdü. Sebebi ve failini güvenlik güçleri araştırıyor. Alo 177’ye ihbar geldi. 20 helikopter havada dönüp durdu sürekli, bunun organizasyonu da önemliydi. Helikopterler bazı yerlere giremediler. Bizim helikopterlerimiz gece uçuşu yapamıyorlar. Duman içine giremiyorlar riskli olduğu için. Duman oldukça şiddetliydi. Yangın, eski Orhanlı Köyü’nü yakacaktı. Köyü kurtarmak için karşı ateş yöntemini uyguladık. Oldukça riskli ve birlikte karar verilerek alınmış bir karardı. Basına konu oldu. ‘Orman görevlisi orman yakıyor’ dendi. Daha sonra bu olay anlaşıldı. Biz şuna seviniyoruz. Köyü yangından kurtardık. Hiçbir can kaybı olmaması önemliydi” diye konuştu.


Bal ormanı kurulacak

Bölgede yanan ağaçların temizleneceğini ve ekonomik değeri olanların değerlendirileceğini söyleyen Mehmet Erol, “Derin toprak işlemesi yapacağız. Dikeceğimiz fidanlar toprakta daha iyi beslenecek. Dikeceğimiz fidanlar yangına dirençli ağaçlarla takviye edilecek. Yangından zarar gören köylere bal ormanı kurarak arıcılığı teşvik edeceğiz ve gelir getirici bir alan oluşturacağız. 14 ve 24 Kasım tarihlerinde fidan dikim ekimi olacak. Bir rekor denemesi yapacağız” dedi.

Uçak kiralama konusu

Meclis üyelerinin ‘Uçak olsaydı söndürme çalışmalarında uçakları tercih eder miydiniz?’ sorusuna yanıt veren Erol, “2008 yılından beri uçak kiralıyoruz. Onlar çok büyük barajlardan ve denizlerden su alabiliyorlar. Düz hattı en az 2.2 kilometre olmak zorunda. Deniz kenarları için uçak elverişli. Helikopter saatte 16 sorti yapabiliyor. Uçak 4-5 sorti yapıyor. Saat hesabıyla helikopterler daha fazla su atıyor. Helikopterlerin su atma isabet oranı daha yüksek çünkü daha yavaş hareket ediyorlar. İkisinin de artı ve eksi yönleri var. Bunlar aynı zamanda ihale konusu. THK helikopter ihalesine girdi, ihalede başka firma kazandı. Uçak da öyle. Aynı rakam üzerinde mutabık olmamıza rağmen 2 misli fiyat istendiği için uçak kiralama olmadı. Onun yerine her uçak için fazladan helikopter kiralayarak yangınla mücadelede zaaf göstermedik” ifadelerini kullandı.

Bağışlar İzmir’e harcanacak

İzmir’de çıkan yangınla ilgili yapılan bağışların nasıl kullanılacağı sorusunu da yanıtlayan Erol, “İzmir’de bir vatandaşın Ankara’daki hesaba uygun görmeyeceğini tahmin ederek İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün hesabını bildirdik. Bütün ağaçlar İzmir’de kalacak. Tüm para İzmir’deki orman ağaçlandırma sahasında kullanılacak. İzmir’e harcanacak” diyerek cevapladı.

Ne 500 hektar ne de 5 bin

Geçtiğimiz günlerde çıkan yangını yerinde incelediklerini söyleyen EBSO Başkanı Yorgancılar, “Yanan alan konuşulduğu gibi ne 500 hektar ne 5 bin hektar, bu daha sonra ortaya çıkacak. Söz konusu yangınla ilgili doğrudan veya dolaylı her kim ki ihmali varsa mutlaka cezalandırılmalıdır. Belki on yıllarca eski haline gelmeyecek yeşil alanımız yok oldu. Uçakla müdahale edilseydi, bu zarar olmazdı konusunda sağlıklı bilgi sahibi değiliz. Söz konusu yanan alanların asla imara açılmasına müsaade edilmemelidir” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum