Pençe Yıldırım Operasyonu bölgesinde t eröristlere ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi Pençe Yıldırım Operasyonu bölgesinde t eröristlere ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), geçtiğimiz yıl Şibli Derik kod adıyla bilinen Muhammed Azo'yu hedef almıştı. Ancak operasyon sonucunda yaralı olarak kurtulan Şibli, tedavi amacıyla PKK/YPG tarafından yurtdışına gönderilmişti. Şimdi, güvenlik ekipleri tarafından takip edildiği haber alınınca harekete geçildi. Uygun bir zaman seçilerek operasyon başlatıldı.

Güvenlik kaynaklarına göre, Şibli Türkiye'ye karşı terör suçları işlediği için aşırı dikkatli davranıyordu. Terör örgütü içinde tugay sorumlusu olarak görev yapıyordu. Ayrıca, 7 Eylül 2022 tarihinde Suriye'nin Derik bölgesinde, yaklaşık 250 PYD/YPG mensubunun katıldığı bir ortak tatbikatın koordinasyon sorumlusu olarak ABD askerleriyle işbirliği yapmış ve onlarla samimi pozlar vermişti. MİT, Suriye'deki operasyonları sonucunda PKK/YPG Derik Tugay Sorumlusu Şibli Derik kod adlı Muhammed Şibli'yi etkisiz hale getirdi.

Kaynak: İHA