Kurban Bayramı tatilinin idari izinle 9 güne çıkarılması, Edremit Körfezi'ndeki tatil merkezlerinde rezervasyonları hızlandırdı. Termal suları, denizi ve Kazdağları ile iç turizmin önemli noktalarından biri olan Balıkesir'in Ayvalık, Burhaniye, Gömeç ilçeleri ile Ören, Akçay, Altınoluk ve Güre ve Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesindeki otel ve konaklama tesislerinde rezervasyon doluluk oranı yüzde 80'e yaklaştı.

Yaz sezonunun açılışının bayram tatiliyle yapılacağı 43 mavi bayraklı plajın bulunduğu körfezdeki işletmeler hazırlıklarını tamamladı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise il genelindeki plajlarda temizlik ve düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.

A A 20240607 34802966 34802964 E D R E M I T K O R F E Z I N D E T U R I Z M C I L E R 9 G U N L U K B A Y R A M T A T I L I N D E N U M U T L U

OTELCİLER 9 GÜNLÜK TATİLDEN MEMNUN

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Çanakkale-Balıkesir Bölge Temsil Kurulu Başkanı Fatih Ergün, oteller, işletmeler ve acenteler olarak bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasını mutlulukla karşıladıklarını belirtti. Ergün, tatilin bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını vurgulayarak, "1915 Çanakkale Köprüsü ve yapılan tünellerle ulaşımın rahat olması, İstanbul, Bursa ve İzmir gibi büyük illerin ortasında yer alması nedeniyle bayramda bu bölgelerden ciddi talep var. Kazdağları'nın milli park alan kılavuzları eşliğinde bu sezon açık hale getirilmesi, daha fazla turist beklentisi oluşturdu. Bu sezondan umutluyuz" ifadelerini kullandı.

A A 20240607 34802966 34802965 E D R E M I T K O R F E Z I N D E T U R I Z M C I L E R 9 G U N L U K B A Y R A M T A T I L I N D E N U M U T L U

Güre Mahallesi'ndeki bir termal otelin yöneticisi Özlem İlhan, Kurban Bayramı için tesislerindeki doluluğun yüzde 80'e ulaştığını belirtti. İlhan, misafirleriyle yöresel etkinlikler gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Beraber keşkek dövüyoruz. 'Kalp kırma zeytin kır' diyerek zeytin kırıyoruz. Kekik hasadına çıkıyoruz ve işlenmesini yapıyoruz. Misafirlerimiz giderken kekiklerini yanlarında götürüyorlar, bu da onlara bizden küçük bir hatıra oluyor" dedi.

Güre'de karavan ve çadır kamp işleten Sinem Kalkan, yeni bir işletme olmalarına rağmen bayram tatili için yoğun ilgi gördüklerini dile getirdi. Doğaya zarar vermeden güzel bir kamp alanı oluşturduklarını aktaran Kalkan, "Çok şükür karşılığını alıyoruz. İnsanlardan da talep oldukça fazla. Bayram için oldukça dolu görünüyor, mutlaka rezervasyon alıyoruz. İnsanların mağdur olmaması adına mutlaka rezervasyon istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA