Temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti, pazartesiden itibaren 1500 liraya yükseltiliyor.

Kartlar ve mobil cihazlar kullanılarak yapılan temassız ödemelerde, şifre gerektirmeyen işlem limiti 750 liradan 1500 liraya çıkarıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bankalara gönderilen yazıya göre, temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti, 1 Temmuz 2022’de 750 liraya yükseltilmişti. Bu limit, iki yıl sonra yeniden güncellenerek 1 Temmuz 2024 Pazartesi gününden itibaren 1500 lira olarak uygulanacak.

Temassiz Yenibakis Odeme Limiti

Temassız kartlar nasıl çalışır?

Temassız kartlar, alışveriş sırasında POS cihazıyla iletişim kuran bir çip ve küçük bir anten içerir. Bu işlem sırasında kart, okuyucuya gerçek hesap bilgilerinizi ifşa etmeyen tek kullanımlık bir kod, yani token gönderir. Her alışverişte bu kodlar farklı olacaktır.

Apple Pay gibi mobil ödeme hizmetleri, temassız ödeme yöntemi olarak NFC teknolojisini kullanır. NFC özellikli kredi kartları, manyetik şeritli kartları POS cihazından geçirmekten çok daha güvenlidir. Bu nedenle, bu kartlarda yüz yüze gerçekleştirilen kart dolandırıcılığı çok düşük seviyededir. Teoride bu bilgileri çalmak mümkün olsa da, kimlik sahtekarlığı mağdurlarına yardım eden Identity Theft Resource Center, bu tür dolandırıcılığın ‘pratikte mümkün olmadığını’ belirtiyor.

Kaynak: Haber Merkezi