Tekneye talep patladı, ihracatçı kazandı

Pandemi döneminde tekne ve yatlara büyük bir ilgi olduğunu fakat nitelikli işgücü açığından dolayı talebi karşılayamadıklarını belirten İzmir Tekne İmalatçıları Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Akduman, ortaya çıkan fırsattan yat ithalatçılarının karlı çıktığını söyledi

Tekneye talep patladı, ihracatçı kazandı
23 Eylül 2020 - 11:03

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Tekne İmalatçıları Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Akduman, dünyada etkili olan koronavirüs pandemisi dolayısıyla tekne ve yat imalatı konusunda talebe yetişmekte zorlandıklarını belirtti. Pandemi sürecinin başından beri sektöre yönelik yoğun talebin olduğuna dikkat çeken Akduman, sektörün yıllardır çözülemeyen sorunları nedeniyle, pandemi döneminde karşılarına çıkan fırsatı iyi değerlendiremediklerini belirterek, “İzmir özelinde dernek başkanlığı dönemimde Deniz Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve ilgili birimlerin hepsine durumumuzu anlattık. Eleman, ara eleman kalifiye eleman ve meslek okullardan ve teknik liselerden kimse yetişmiyor. NACE kodlamalarına göre polyestercilik diye bir meslek dahi yok. Defalarca bunu yetkili makamlara yazılı ve sözlü olarak bildirmemize rağmen bununla ilgili bir ön çalışma da yok. Sadece Güzelbahçe’de ahşap tekne imalatı ile ilgili birim var. Arkadaşlar anladığı kadarıyla çocuklara bir şeyler veriyor ama İzmir Bölgesi’nde bu soruna kimse yanaşmıyor. En son geçen sene TOBB ile Milli Eğitim Bakanlığının teknik liselere bölgedeki sanayi odalarına devri ile ilgili bir anlaşma olmuştu. Pilot bölgelerden biri de İzmir’deki Çınarlı Endüstri Meslek Lisesiydi. Orada da bir proje sunduk. Sonuçta İzmir ve civarında polyester tekne imalatı, rüzgar kanatları imalatı konusunda kompozite dönüş ve çok fazla da talep var. Fakat çocukların hiçbiri bu konuda temelden bir eğitim almıyor. İnsanları hep iklim mühendisi, makine mühendisi gibi aynı bölümlere yönlendiriyorlar. Bir tarafta talep var, ihtiyaç var. Bir tarafta hiç ihtiyaç yok, talep yok hep çocukları o yöne yönlendiriyorlar. Yönlendirilen çocuklar mezun olunca da boşta kalıyorlar” dedi.

“İthalatçıya yaradı”

Tekne ve yat imalatı yapan işyerlerinin eğer bulabilirse 20 yaşından sonra gençleri tekne üretimine almaya çalıştığını ifade eden Akduman, “Böyle olunca da üreticiler sıfırdan bir tekneyi üretirken talebe yetişemedi. Taleplerin hepsi birden bire hızlı şekilde gelince insanlar bu tekneleri sıfırdan üretip piyasaya arz edemediler. Onun içinde 5 ay, 7 ay sonra gibi gelen talebe göre siparişler ileri tarihlere ertelenmek durumunda kaldı. Bu durum da yine ithalatçıya yaradı. Çünkü ithalatçı üretmekle uğraşmadığı için satın alıp, getirip, piyasaya arz etti. İç piyasada yerli üreticiler yapabildiği kadar üretim yaptı ama ithalatçılar yerli üreticinin ürettiğinden daha fazlasını ithal etti. Şu anda fırsat çok kaçmış değil ortasında kaldık diyebiliriz. Sektör belli bir oranda kendine geldi fakat Türkiye’de yerli üretime destek; elemanın yetiştirilmesi, malzemenin tedariki ile ilgili olmadığı için sıkıntı yaşanıyor. Bir de hiçbir firmada dıştan takmalı motor yok. Tekneyi üretseniz bile takacak motor bulamıyorsunuz. Hep dışa bağımlılıktan kaynaklı sıkıntılar yaşıyoruz” diye konuştu.


“Yat ve tekne imalatı artacak”

2021 yılında sektörün büyüme hızının yüzde 4’ün üzerine çıkacağına vurgu yapan Akduman, “Aliağa Çaltılıdere’de tekne ve yat yapımı için yarılan bölgede bütün imzalar atıldı. Eylülden itibaren dolgu çalışması başladı. O bölgedeki üretim alanları üç yıl içinde faaliyete geçecek gibi bitmiş olması gerekiyor. Bu da sektöre ayrı bir ivme kazandıracaktır. Daha planlı ve daha büyük imalat yerleri düzenli, tertipli yerlerin üreticilere katkısı olacaktır. Dar alanlardan çıkıp daha geniş alanlara çıkarak teknolojik yatırım yapılabilecek. Koronavirüs dolayısıyla hiç satış yapmayıp daha sonra satış yapan insanların kazandığı paralar kaybettiği zamanların bir kısmını kazandırdı, bir kısmını da yatırımlara yönlendirecek paraları kazanmalarına yol açtı. Ama önümüzdeki dönemde iç piyasada ve dünya genelinde gezi teknesi ve yat imalatı yapımı daha da artacaktır. İnsanlar bireysel tatil yapabilmek adına kalabalık yerlerden ve lüks otellerden uzaklaşıp bireysel alımlarda bulunacaklar. Şimdiden hazırlık yapıp stokta mal bulunduracaklardır” ifadelerini kullandı. 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test