Reklam
Reklam
Reklam

Tekne faciasının kaptanı tutuklandı

İzmir'in Foça ilçesinde bir teknenin alabora olması sonucu kaybolan 9 yaşındaki çocuk, kurbağa adamlar ve sahil güvenlik ekiplerince aranıyor

Tekne faciasının kaptanı tutuklandı
03 Ağustos 2020 - 15:58 - Güncelleme: 03 Ağustos 2020 - 17:25
Reklam

Karşıyaka ilçesinden Foça'ya gelen ve açıldıkları teknenin Hayırsız Ada açıklarında batması sonucu 4 kişinin öldüğü olayda kaybolan Sarp Göksoy'un (9) bulunması için arama kurtarma çalışmalarına tekrar başlandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi Kurbağa Adamları ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, çalışmaları teknenin battığı yer ve çevresinde yürütüyor. 

Olayda yaralanarak hastaneye kaldırılan 4 kişinin ise taburcu edildiği öğrenildi.

Foça Devlet Hastanesi morgunda tutulan cenazelerin henüz yakınlarına teslim edilmediği ifade edildi. 


Teknenin kaptanı tutuklandı

Öte yandan teknenin sahibi ve kaptanlığını yapan, başka bir tekne tarafından kurtarılan Adem D(39), polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Gözatına alınan tekne faciasının kaptanı Adem D.(39), sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Demir, İzmir Yenişakran Cezaevi'ne gönderildi.

Kaptan yüzme bilmediğini iddia etti

Kaptan Adem D'nin emniyetteki ifadesinde 5 metrelik tekneyle gezmeye çıkardığı kişileri daha önceden tanıdığını, 7 kişi için anlaştıklarını ancak 10 kişi geldiklerini söylediği öğrenildi.

Tanıdık oldukları için bir şey söyleyemediğini öne süren Adem D'nin olay nedeniyle çok pişman olduğunu ve kendisinin de yüzme bilmediğini iddia ettiği belirtildi. 


3 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi ile yargılanacak

İzmir'in Foça ilçesinde 4 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 kişinin yaralı kurtarıldığı, 1 kişinin kayıp olarak arandığı tekne faciasıyla ilgili 'taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan tutuklanan kaptan Adem Demir'in (39), hakkında dava açılması halinde TCK'nın 85/2'in maddesini içeren "Fiil, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise, kişi 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmüyle yargılanacak.

"5 metrelik bir tekneye 9 kişi binmişler"

Foça'da su sporları merkezi işleten Ferhat Yılmaz, dün jet ski ile denize açıldığı sırada kendisinden yardım isteyen birisini gördüğünü anlattı.

Yılmaz, hemen yardıma gittiğini belirterek, "2 kişi teknenin üzerindeydi. Suda insanların olduğunu gördüm. Cesetlerden birini ben çıkardım. Suyun altından çıkarıp kenara getirdim. Arkadaşlarımız hala kayıp olan 1 kişiyi arıyorlar. Yaklaşık 5 metrelik bir tekneye 9 kişi binmişler. Akşam da hava biraz sertti. Kaza kaçınılmaz gibi bir şey oldu."

İzmir'in Foça ilçesinde tur yaptırılan 5 metrelik teknenin Hayırsız Ada açıklarında batması sonucu 2'si çocuk 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi sudan sağ çıkarılmış, kaybolan bir çocuk için arama çalışması başlatılmıştı. AA-DHA


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test