Reklam

TED'den, 10 bin burslu öğrenci hedefi

İllerde yetkin bir eğitim ile rekabeti geliştirmek istediklerini söyleyen TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, hedeflerinin tam eğitim bursuyla 10 bin çocuk yetiştirmek olduğunu dile getirdi. Pehlivanoğlu ayrıca, Karşıyaka’da bir okul açma düşüncesi içerisinde olduklarının müjdesini verdi

TED'den, 10 bin burslu öğrenci hedefi
09 Nisan 2019 - 14:07

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Türkiye’nin eğitim alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşlarından olan Türk Eğitim Derneği’nin (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ile TED İzmir Koleji Kurucu Temsilcisi Açalya Ünver, İzmir’de düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ülkedeki eğitim sisteminin masaya yatırıldığı toplantıda, TED’in İzmir ve ülke genelindeki projeleri paylaşıldı.

Nitelikli etkin eğitim

Toplantıdaki konuşmasına Türk Eğitim Derneği’nin (TED) tarihçesinden bahsederek başlayan TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, TED’in tüzüğünde yoksul çocuklara sahip çıkmak ve eğitime yöne vermek var olduğunu belirterek, “Tüzükteki en önemli madde de ‘Bu dernek siyaset yapmaz’ denmiştir. TED bugün üniversiteler kurdu, çok ciddi faaliyetler yapıyor, 5 kuruş kimseye borcu yok. Kaynak yaratılabilir yeter ki yöntemi ortaya koyulsun. TED olarak 41 okul ve 1 üniversitemiz var. Niye illerde okul açıyoruz. O ildeki rekabet koşullarını geliştiriyoruz. Çıtayı biraz yukarı taşımak zorunda kalıyorlar o ilde biz okul açınca. Kendi sivil toplum etkinliğimizi o ile yansıtıyoruz. Amacımız Çorum’da para kazanmak değil, Çorum’da nitelikli etkin bir eğitimi gerçekleştirmek. Kolay bir şey mi tabi ki hayır. Bu okullardaki büyümeyi devam ettiriyoruz” dedi.


Hedef 10 bin burslu öğrenci

Hibrit kişiler yetiştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Pehlivanoğlu, “Şimdi kültürel zeka gündemde. Niye? Dünya çok uluslu. Buna ayak uydurabilmek için hibrit insan yetiştirmek gerekiyor. ABD’de meslek değiştirme oranları üçe geldi. Meslek edinim oranları azaldı. Herkesin kendi kazanımları ölçüsünde öğrencileri yukarı taşımak hedefindeyiz. Biz kaç tane birinci çıkardığımıza değil, öğrencilerimizin ortalamasına bakarız. Akademik başarı diye bir şeyimiz yok sadece. Kendi segmentimizde bilinçli ve yavaş bir şekilde büyüyoruz. Zaten şu an 41 tane okulumuz var” şeklinde konuştu. Çocukları ilkokulda sınavla aldıklarını, üniversite sınavına kadar cep harçlığı dahil olmak üzere tam eğitim bursuyla eğittiklerini dile getiren Pehlivanoğlu, “Bu çocukların, bu ülkenin kaderini değiştireceğine inanıyoruz. Hedefimiz böyle 10 bin çocuk yetiştirmek. Hepsi diksiyon dersi alıyor, hepsi farklı segmentlerde kurslara tabi tutuluyorlar. Her sene 200-250 çocuk alabiliyoruz. 250 bin liraya yakın para harcıyoruz onlar için. Kendi okulunda okuyan başarılı ama yoksul 9. Sınıf çocuklarını alıyoruz. Tam eğitim bursu hizmetine başladık. Hedefimiz üniversite sonuna kadar bunlara çok iyi İngilizce öğretmek ve üniversiteye yetiştirmek. Çocukların hayalini günde 25 lira kazanmaktan, başarabilirime çevirdik” ifadelerini kullandı. 10 bin tam burslu öğrenci hedefinin 7,5 yıllık finansman demek olduğunu söyleyen Pehlivanoğlu, “Bunu 8 yılda gerçekleşecek gibi düşünüyoruz. Yüzde 40’ını hayırseverlerden alıyoruz. Tam destek bursu meselesi inanılmaz başarılı gidiyor. O çocuklar da çevresini etkiliyor. 10 bin çocuk, 1 milyon çocuğun kaderini değiştirecek diye düşünüyoruz. 1 milyon çocuk da ülkenin kaderini değiştirir” dedi. TED olarak, Türkiye ve Anadolu’da büyümek istediklerini söyleyen Pehlivanoğlu, asıl hedeflerinin ise bursun büyümesi olduğunu ifade etti.

İz bırakma sendromu

Her okulumuzun kendi bursu olduğunu ve tam destek bursunu yayacaklarını söyleyen Pehlivanoğlu, “Bu sınavlarımıza da çocuklarımız girsin. Anneler bu çocukları kollarından tutup getiriyor. Ankara’da öğrencilerin yüzde 70’i kız çocuklarımız. Tam destek bursunu ciddi miktarda artıracağız. 10 tane çocuk bir ülkenin kaderini değiştirir. Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri eğitim siyasetidir. En büyük sorun biz iz bırakma sendromu. Nedir bu? Her bakan her YÖK Başkanı sıfırdan başlar. Sıfırdan başlaya başlaya içinden çıkılmaz hale getirmekte ustayız. İkinci sorun da sıralama sorunudur. Parası olanların 20 bin liralık dershaneye gittiği parası olmayanların bin liralık dershaneye gittiği bir sistemdir. Eğitim, yoksulun ekonomik sınıf atlamasının yegane yoludur. TED, Türkiye’nin en etkin sivil toplum örgütüdür” dedi.

Karşıyaka’ya okul müjdesi

Kadın ve köy öğretmenlerine yönelik proje başlattıklarını ve öğretmenin köyde biraz daha öncü olmasını sağlamaya çalışacaklarını söyleyen Pehlivanoğlu, İzmir’deki okulların durumuyla ilgili de bilgi verdi. İzmir’de 2 tane kolej ve bir temsilciliklerinin olduğunu ifade eden Pehlivanoğlu, “ İzmir’de akademik çıktılarımızdan memnunuz. Artık resmi Kanada diploması veriyoruz. Kanada’ya gitmeden öğrenci Kanada diploması alabiliyor. Uluslararası meslek diploması da veriyoruz. Okullarımızı 38 başlıkta analiz ederiz. Bir çocuk spor, sanat ya da herhangi bir şeyle uğraşıyor mu ona bakarız. İzmir’de genişlemeye devam edeceğiz. İzmir bizim için kıymetli bir yer. Hem akademik, hem sosyal, hem de sanatsal faaliyetlere deste vermeye çalışıyoruz. İzmir’deki okulumuzda sanat galerimizi Garo Mafyan kurdu. Çok ciddi yatırım yaptık oraya. Biz İzmir’de sağlam adımlarla ilerliyoruz Bir de Karşıyaka hayalimiz var. Karşıyaka’da da okul açsak çok güzel olur. O zaman tüm İzmir’i kucaklamış oluruz” şeklinde konuştu. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum