Tataristan, Türk yatırımcıları bekliyor

İZTO’da gerçekleştirilen İzmir-Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Ekonomik İşbirliği Toplantısı’nda, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla protokol imzalanırken, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türk yatırımcıları Tataristan’a yatırım yapmaya davet etti

Tataristan, Türk yatırımcıları bekliyor
16 Ekim 2020 - 13:48

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Birtakım temaslarda bulunmak üzere İzmir’e gelen Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve beraberindeki heyet, İzmir Ticaret Odası’nı (İZTO) ziyaret etti. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ev sahipliğinde gerçekleştirilen İzmir-Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Ekonomik İşbirliği Toplantısı’nda, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla TOBB Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Mutabakat Zaptı imzalandı. Toplantının açılışında konuşan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, iki ülke arasında kültürel, ekonomik ve ticari alışverişin artırılmasında köprü görevi görmekten memnuniyet duyduklarını söyledi.


“Ortak yatırımlar olabilir”

İzmir’in de lokomotif ve yüksek potansiyel barındıran sektörlerinin başında gelen Otomotiv Sanayi’nin, Tataristan ile İzmir arasında daha yüksek hacimli işbirlikleri için önemli bir zemin sağladığını ifade eden Özgener, “Petrokimya alanında, Türkiye’nin toplam ihracatının % 7,5’ini şehrimizden gerçekleştiriyoruz. Petkim SOCAR,Tüpraş Rafinerileri gibi sektörün devlerine ev sahipliği yapıyoruz. Tekstilde, toplam ülke ihracatımızın %5,7’sini İzmir’den gerçekleştiriyoruz. Yanı sıra ‘Türkiye’nin gelinlik başkenti’ unvanımız ve tekstil know-how birikimimiz ile ön plana çıkıyoruz. Bununla birlikte, deri sektöründe Rusya, önemli ihracat partnerimiz. Sanayi sektörlerindeki güçlü konumumuza ek olarak tarım sektöründe birçok alanda Türkiye’nin lider üreticisi ve ihracatçısı konumundayız. Tütün, zeytin ve zeytinyağı ve kuru meyve ihracatında 1. sırayı, “su ürünleri” ihracatında ise 2. sırayı alıyoruz. Ayrıca, üretim kapasitesi açısından Türkiye’nin “süt başkenti” konumundayız ve “dış mekân süs bitkileri” sektöründe de ülkemiz üretiminde 1. sırayı alıyoruz. Oda olarak tarım alanında, katma değeri yüksek ve ileri teknolojiye dayalı üretimimizi arttırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda; Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri ile birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında; Dikili’de Sera, Bergama’da Süt Sığırcılığı, Kınık’ta Tohum, Fide, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve Bayındır’da ise Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurulması çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bölgeler üretim ile sınırlı kalmayacak. Tarımda Yüksek Teknoloji Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi, Standardizasyon, Denetim ve Sertifikasyon Merkezi, Tohum ve Fide Üretiminde Milli İnovasyon Merkezi, Tarımda Akademik Araştırma ve Kuluçka Merkezi, Ulusal Modern Tarım Parkı, İnovatif alanlar için TARGE-PARKLAR Araştırma Enstitüleri kurarak Tarım 4.0’da önemli atılımlar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Söz konusu bölgelerde, İzmirli firmalarımız ile Tatar firmalar arasında ortak yatırımların hayata geçirilmesini birlikte teşvik edebiliriz” diye konuştu.


İşbirliği protokolü imzalandı

Özgener, konuşmasına şöyle devam etti: “Geçen yıl TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, iş insanlarından oluşan bir heyetle Tataristan’ı ziyaret etmişti. Bu ziyaret esnasında Tataristan’ın potansiyelini çok daha iyi gördük. Sayın Başkanımız, aynı zamanda değerli meslektaşım Şamil Agayev ile de görüştü. İşbirliğimizi geliştirme kararı alındı. Bir yandan TOBB ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası arasında kurumsal işbirliğimizi geliştirirken, diğer yandan da Türk ve Tatar girişimcilerin faaliyetlerine daha çok destek olmak diliyoruz. Firmalarımızın birbiriyle daha yakın çalışmasını ve daha fazla sayıda firmanın Tataristan’a ilgi göstermesini diliyoruz. Bu amaçlar doğrultusunda, imzalanan Mutabakat Zaptı ile TOBB ve Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası olarak “Türkiye-Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu”nu kuruyoruz. İzmir ile Tataristan arasındaki bu değerli buluşmanın önümüzdeki dönemde çok önemli işbirliklerine dönüşeceği inancıyla saygılarımla selamlıyorum.”


Tataristan’a yatırım çağrısı

Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Rustam Minnihanov ise yaptığı konuşmada, Türkiye ile ticari ilişkilerin gelişmesine büyük önem verdiklerini belirterek, “Türkiye, Tataristan’ın önemli bir dış partneridir. Tataristan’da Türk yatırımcıların 2 milyardan fazla yatırımı bulunmakta. Tataristan Cumhuriyeti, Rusya bölgesinde lider durumda. Ekonomimizin temelini Petro kimya ve petrol oluşturuyor. Sentetik kauçuk üretimi de önemli. Bizde ciddi şekilde uçak sanayi gelişmiş durumda. Gaz aktarım istasyonları mevcut. Elektronik ürünleri üretimi de önde geliyor. Tarım sanayinde de Rusya’da lider konumdayız. Robot teknolojisi, nano teknoloji ve yeni teknolojilere de önem vermeye başladık. Pek çok yabancı yatırımcı bizim çalışmalarımızda yer alıyor. Stratejik ortağımız burada Türkiye iş çevreleridir. Biz size her türlü desteği sağlıyoruz. Kazakistan’ı, Avrasya çıkış noktası olarak kullanmanızı teklif ediyoruz” ifadelerini kullandı.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test