Reklam
Reklam
Reklam

Taşla, sopayla kovalarız

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Menderes Çakaltepe mahallesinde yapılması planlanan çöp depolama tesisi için AK Parti Menderes teşkilatı ve bölge sakinleri tepki gösterdi. AK Part Menderes ilçe Başkanı Artcı, “Asla izin vermeyeceğiz” derken, mahalle sakinleri ise, “Gelirlerse taşla, sopayla kovalarız” dedi

Taşla, sopayla kovalarız
20 Ocak 2020 - 16:58
Reklam

KENAN YEŞİL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menderes Çakaltepe Mahallesi’nde çöp depolama tesisi yapmak için harekete geçmesinin ardından Çöp Depolama Tesisi ile ilgili AK Parti Menderes ilçe teşkilatı basın açıklaması yaptı. Gölova Mahalle sakinleri, Çakaltepe mahalle sakinleri ve bölgede yaşayan vatandaşların katıldığı basın açıklamasında AK Parti Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artcı, Mendereslilerin neden çöp depolama tesisi istemediklerini anlattı. Dört ana sebepten dolayı Menderes’e çöp depolama tesisinin yapılmaması gerektiğini vurgulayan Artcı, aynı zamanda Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın tesisin yapılmasını göz yumduğunu dile getirdi.

Dört maddede özetledi

AK Parti Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artcı, Menderes’i çöplüğe çevirmelerine izin vermeyeceklerini vurgulayarak, tesisin neden yapılmaması gerektiğini dört başlıkta özetledi. Süleyman Artcı, “Menderes İzmir’in çok önemli bir turizm ilçesidir. Özdere, Gümüldür, Ahmetbeyli hatta Ürükmez’e kadar yaz nüfusu 700 bine bulan bir ilçe. Ülke ekonomisine turizm anlamında katkı sağlıyor. Menderes sanayi bölgesi. Ülke ihracatına ciddi katkılar sağlayan bir ilçe. En önemlilerden bir tanesi ise Menderes İzmir’in içme suyunu yüzde 60’ını karşılayan bir ilçemiz. Böyle bir alanda böyle bir tesis yapılmasını istemiyoruz. Bu sadece Menderes’in değil İzmirlilerin de bir sorunu. İçme suyunun olduğu bir bölgede böyle bir tesis doğru değildir. Menderes çok ciddi bir tarım bölgesidir. Yüze yakın ürün çeşidi var. Bunları biz yetiştiriyoruz. Saymak gerekirse Menderesimizde ciddi anlamda seracılık var. Dönemsel olarak ülkemizin yüzde 70 salatasını biz yetiştiriyoruz. Kış aylarında yeşillik anlamında aynı seralarda Türkiye piyasasına yeşilliğini yani marul, maydanoz, roka dereotunu biz yetişiyoruz. Tarımda çok çeşidimiz var. Bunları anlamamız gerekiyor. Bunlar bir siyasi olarak algılanmamalı. Menderesli olarak her partili bundan rahatsız. Birileri sesini çıkartmıyor. Biz bundan rahatsızız. Hep birlikte ortak ses olursak bunun önünü geçceğiz. Çöpü bertaraf edeceğiz, yapılmasını buraya o tesisin yapılmasını önleyeceğiz. Öte yandan Menderes’te mandalina var ve yüzde 43 üretimle dünyanın her tarafına ihraç ediliyor.”


“Menderes’i sahipsiz bıraktılar”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son meclis toplantısına katılmayarak Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın ve meclis üyelerinin Menderes’i sahipsiz bıraktıklarını dikkat çekenSüleyman Artcı, “Çöp depolama tesisi buraya, insanlara, Menderes’e haksızlık değil mi. Bu bölgede zeytincilik var. Zeytin bahçelerine haksızlık değil mi, ihanet değil mi? Bunlara bizim sesimizi çıkarmamız gerekiyor. İzmir üzümünün yüzde 33’nü biz yetiştiriyoruz. Dünyaya nam salmış efem çukuru üzümümüz var. Tütün, pamuk, mısır, nar, şeftali, narenciye gibi çok çeşitli ürünümüz var. Kesme çiçeğin yüzde 40’ını biz üretiyoruz. Karanfil ihracatının yüzde 60’ını biz yapıyoruz. Türkiye’nin önemli bir tarım bölgesi olan çeşitli ürünlerin olduğu bir yer Menderes. Türkiye’ye, İzmir’e, ilçeye gelir anlamında çok faydası olan bir yer. Buraya bu tesisin yapılmasını istemiyoruz. Burayı sahipsiz bırakan menderes belediye başkanını ve meclis üyelerini kınıyoruz” diye konuştu.

Bakan’ın ‘olur’ verdiği doğru değil

Tesise karşı olmadıklarını ancak bölge olarak yanış bölgenin tercih edildiğini belirten Artcı, 10 yıldır bu konunun devam ettiğini ifade etti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tesis için olur verdiği haberlerin doğru olmadığının altını çizen Artcı, “Sayın bakanımızın olur verdiği konusunda öyle bir şey yok. Olur ayrı bir şey ön izin ayrı bir şey. Tunç Soyer’in yapmak istediği çok önemli. CHP’li Soyer yapmak istiyor, Menderes Belediye Başkanı çanak tutuyor. Geçmiş dönemde bunu karşı çıkan belediye başkanı adaylığından oldu. Olur konusunda bir şey yok. Araştırılması için ön izin verilmiş olabilir.Daha önce üç dönem belediye başkanlığı yapan Ergün Özgün de bunu karşı çıktı ve aday gösterilmedi seçimde. Biz Menderes’ten büyükşehir’den hizmet beklerken bir uyanıyoruz Menderes’e çöplük geliyor. Bizim altın gibi bir ilçemiz var. 44 mahallede ayrı ayrı değerlerimiz var, ürünlerimizi var. Boş bir siyaset yapmıyoruz. Onlar burayı gelip görsünler. Biz bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. İlgili birimlere gideceğiz vatandaşlar adına neden istenmediğini anlatarak onları da bu girişimden vazgeçirteceğiz. Daha önce burada yaptığımız toplantıda Gaziemir algısı ile bütün çöpü buraya getireceklerini söyledim. Muhtarlarımıza sesleniyorum ziraat odasına çiftçi mallarını koruma derneğine esnaf odasına derneklere çağrı yapıyorum. gelin hep birlikte bu yanlışı ses verelim. Biz bugün bir akım başlatmış olduk sadece bizim değil tüm Mendereslilerin bu olaydan kurtaralım.” dedi.

“Gelirlerse taşlarız, sopayla kovalarız”

Mahalle sakinleri ise bölgelerinde çöp tesisi istemediklerini belirterek, çöp tesisi için gelen kamyonları taşla sopalarla kovalayacaklarını değinerek şöyle konuştular: Köye çöp tesisi yapacaklarına köyümüze su getirsinler taşıma su ile evimize su getiriyoruz. Gençlerimiz neden dışarıda. Gençlerimize bina yapsınlar, ev yapsınlar, ev dağıtsınlar, iş versinler. Çöpü kendi avlunsa döksün ondan sonra buraya döksün. Buraya gelirlerse taşla sopayla kovalarız. Başkan gelsin burada kadınlarla konuşsuz. Biz burada hasta olmayız. Öyle doğal bir yer burası. Buraya onu yapmaya çalışmaya gelenler taşlarız.Hayvanlarımız zarar görecek. Çevremiz kirlenecek. Asla buraya bu yapılacak olan tesis iyi olmaz. Biz burada o tesisi istemiyoruz. Buraya çöpü dökerler bizi aldatıp giderler. Çöp bertaraf tesisini köyümüze yapılmasını istemiyoruz. Burada yaşayan biziz bize danışan yok.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test