Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

"Taleplerimiz Cumhurbaşkanına iletilmiyor"

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen esnaf grubunun kahveciler olduğunu dikkat çeken İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Kahveciler günlük kazançla geçimini sağlar ancak bu süreçte bunu sağlayamıyor. Bir taraftan 1 Haziran’da kahvehanelerin açılmama ihtimali esnafımızı endişelendiriyor.  İzmir milletvekillerine Cumhurbaşkanına iletilmesi verdiğimiz taleplerimiz iletilmiyor. Çünkü korkuyorlar” dedi

"Taleplerimiz Cumhurbaşkanına iletilmiyor"
19 Mayıs 2020 - 07:30
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını karşısında en çok etkilenen esnaf grubu kahveciler oldu. Geçimlerini günlük kazançtan sağlayan kahveciler, 16 Mart’ta kahvehanelerin de kapatılmasından sonra ciddi anlamda zor duruma düştü. Devletin sunduğu kredi desteklerine ulaşmakta zorluk yaşayan kahveci esnafı, yeniden iş başı yapmak için 1 Haziran’ı bekliyor. İki aydır kepenk indirmiş durumda olan İzmir’deki 3 bin kahveci esnafı yeniden iş başı yapmak için hazırlıklarını yaparken bir taraftan ise 1 Haziran’da kahvehanelerin açılmama ihtimaline karşı endişe duyuyor. Koronavirüs salgının kahvecileri vurduğunu dikkat çeken İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Esnafımız 1 Haziran’ı bekliyor ama kahvehanelerin o tarihte açılmama ihtimali de var. Çünkü koronavirüs salgınının o tarihlerdeki durumuna göre adım atılacak. Kahvehaneler, kıraathaneler, çay ocakları, kafeler, restoranlar, internet kafeler, oyun salonları işletmecisi esnafımzın dayanacak gücü kalmadı” dedi.

Kahveci esnafı endişeli

İzmir’de yaklaşık 3 bin esnafın geçim kaynağı olan kahvehaneler, yeniden açılmak için gün sayıyor. Günde binlerce insanın ziyaret ettiği ve insan sirkülasyonun çok fazla olduğu alanlardan olan kahvehanelerde, yeni süreçte çok daha sert tedbirler alınacak. Normalleşme adımları kapsamında 1 Haziran’da tekrar hizmet vermeyi bekleyen kahveciler, koronavirüs vaka sayılarında yeniden bir artış olması ile kahvehanelerini açamamaktan endişe duyuyor.  Kahvehaneler’in 1 Haziran’a göre hazırlık yaptığını belirten İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Kahvehanelerin 1 Haziran’da açılacağı net olarak belirtilmiyor. Sadece söylem olarak var. Çünkü bize ulaşan şu ana kadar bir genelge yok. O tarihe 3-4 gün kala genelge gelirse netleşmiş olur. Çünkü koronavirüs salgınındaki gidişata göre açılıp açılmayacağı belli olacak. Eğer o tarihlerde vaka sayıları tekrar artış gösterirse iş yerlerini açmamız zor olacak. Bu yüzden kahveci esnafın bir endişesi var” diye konuştu.

Kahveci esnaf zor durumda

Koronavirüs salgını sürecinde en çok etkilenen esnaf grubunun kahveciler olduğunu dile getiren Kırdı, “Koronavirüs sürecinde en fazla etkilenen esnaf kahveciler oldu. Lokantalar kapattı ama evlere sipariş gönderdiler ama kahveci esnafın böyle bir şansı yok. Esnafımızın kira bedelleri var. 2 aydır iş yapamıyor kahveci esnafı. Bu süreçte yanında çalıştırdığı insanları da maaşını ödüyor. Geçimlerini günlük kazançtan sağlayan kahveci esnafı zor durumda. Kahvehaneler, kıraathaneler, çay ocakları, kafeler, restoranlar, internet kafeler, oyun salonları işletmecisi esnafımızın dayanacak güçleri kalmadı” dedi.

Cumhurbaşkanı’ndan korkuyorlar

Kahveci esnafın yardıma değil desteğe ihtiyacı olduğunu vurgu yapan İsmail Hakkı Kırdı, destek taleplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmesi için tüm İzmir milletvekillerini verdiklerini ancak Cumhurbaşkanına bu taleplerinin iletilmediği belirterek şöyle konuştu: “Kahveci esnaf olarak biz el açmıyoruz, yardım paketi evimize gelsin istemiyoruz. Bizler vergisini veren esnafız. O yüzden destek istiyoruz. Kapalı bütün işyerlerinin devlet güvencesi altına alınması, kapsamlı bir sicil affı, vergi levhası olan herkese faizsiz kredi verilmesi, bütün işyerlerine kira desteği verilmesi ve diğer taleplerimizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Kahveci esnafımız çok zor durumda. Bizler bu taleplerimizin Cumhurbaşkanına iletilmesi için İzmir milletvekillerine sunduk. Ancak İzmir milletvekilleri Cumhurbaşkanı’ndan korkuyorlar. Bu taleplerimizi iletmediler.”
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test