Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tahliye edilmedi

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan Urla Belediyesi'nin CHP'li başkanı Burak Oğuz ilk kez hakim karşısında çıktı. Oğuz, tüm iddiaları reddederken, mahkeme tutukluluğun devamına hükmetti, dava 30 Mart’a ertelendi

Tahliye edilmedi
14 Şubat 2020 - 17:05
Reklam

KENAN YEŞİL

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan Urla Belediyesi'nin CHP'li başkanı Burak Oğuz'un, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanmasına başlandı. FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticileri ile telefonda irtibat kurduğu suçlamasıyla tutuklanarak, cezaevine gönderilen ve Urla Belediye Başkanlığı görevinden alınan Burak Oğuz, ilk kez hakim karşısında çıktı. İzmir 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Oğuz iddianamede yer alan suçlamalar karşısında savunma yaparken, mahkeme başkanından kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Yoğunluk nedeniyle adliyenin sosyal tesisinde görülen duruşmayı CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in yanı sıra bir grup CHP'li ve Oğuz’un yakınları da izledi. Ayrıca duruşmada tanıklar da dinlenirken, Burak Oğuz’un savunmasını yaptığı sırada ellerinin titrediği dikkatlerden kaçmadı.

Muhasebe hesapları

Davanın başkanlığını yapan Gökberk Sunal, sanık Burak Oğuz’a yönelik suçlamaları sıralayarak savunmasını istedi. Burak Oğuz ise kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddettiğini belirtti. Dava başkanı Oğuz’a mahrem imamlarla konuşma sayısını hatırlatarak, “Hakan Çiçek’i tanıyor musun” diye sordu. Oğuz ise, “Hakan Çiçek’i tanımıyorum. Kendisi ile bir kere konuştum. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) mahrem imamı olduğu ifade edilen H.Ç. ile şirketinin muhasebesini tuttuğum için bir kez görüştüm. Şuan görsem tanımam. TSK’nın mahrem imamı olduğunu da bilmiyordum.FETÖ’nün sözde Deniz Kuvvetleri genel müdürü Feyzullah Demirci’nin bu konumda olduğunu bilmem de mümkün değil. Tüm iddiaları iddianameden öğrendim” diye cevap verdi.

“CHP’liyim ölünceye kadar CHP’li kalacağım”

Mahkemede Oğuz’a belediye başkanı olduktan sonra FETÖ’cü olduğu, geçmişte FETÖ ile bağlantısı olduğuna ilişkin ise “neden tekzip yayınlamadın ya da dava açmadın” sorusu soruldu. Oğuz, “İlk başta tepki vermedim. İlk andan itibaren hakkımda atılan iftiraları il başkanıma ile danıştım ve beklemeyi tercih ettim. Ben 2009 yılında CHP’ye üye oldum. 2011’de milletvekili aday adayı oldum. En ön saflarda partili kimliğimle yerimi aldım. Yüzlerce makale ve siyasi değerlendirme kaleme aldım. İş adamı kimliğimin yanı sıra siyaset yaptım. Sonrasında siyaset ağır bastı ve belediye başkan adayı oldum. Sonra da seçildim. Devlet ve millet aleyhine iş yapmadım. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın geçmiş yıllarda başbakanken ekonomi yorumculuğu yaparken başarılı yanlarını TV programlarında ifade ettim. Doğruya doğru dedim. Ben CHP’liyim ölünceye kadar CHP’li kalacağım” dedi.


Tanıklar dinlendi

Burak Oğuz’un savunmasının ardından tanıklar dinlendi. Burak Oğuz’u 10 yıldır tanıdığını söyleyen tanık Mutlu Tuncer, “FETÖ ile ilgisi bulunduğunu bilmiyordum. Aldığım duyumlar üzerine haber yaptım. Urla’da, ‘Burak Oğuz FETÖ'cü’ diye dedikodular dolanıyordu. Kendisine sorduğumda ‘bir bağlantım yok’ dedi” ifadelerini kullandı. Burak Oğuz’u Urla Belediye Başkan adayı olduktan sonra tanıdığını ifade eden tanık Önder Şengüler ise “Başka bir aday esnaf ziyareti yaparken Burak Oğuz’un babasının, ‘Benim oğlum FETÖ'cü. Urla için çok kötü olacak. Bir şeyler yapın’ dediğini öğrendim. Daha sonra bana sosyal medyadan ulaşan bir öğrenci, Burak Oğuz’un FETÖ’nün Buca’da yaptığı toplantılarda imamlık yaptığını söyledi. Burak Oğuz’un, Fethullah Gülen’in Yamanlar Kolejinde bulunan yatak odasına geziler düzenlediğini öğrendim. Düzenli bağış yapmayanları sohbet toplantılarına almadığını da öğrendim” dedi. Duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan ve halen FETÖ’den yargılanan G.D., KHK ile kapatılan İGİD’de idari işler ve mali işlerle ilgilendiğini ifade ederek, “Burak Oğuz İGİD’de yönetim kurulu üyesiydi. İGİD’de yönetim kurulu üyeleri cemaat imamlarının talimatıyla seçilirdi. İGİD zaten cemaat güdümlü bir dernekti” diye konuştu.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum