Reklam
Reklam
Reklam

Tağşiş ürünlerde cinsel performans artırıcı çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan hileli ürünler listesinde İzmir’de 7 farklı kategoride 8 firmanın 19 ürününde tağşiş, taklit ve ilaç katkı maddelerinin görüldüğü belirtildi. İzmir’deki bir firmaya ait 3 ürününde Sildenafil (cinsel performans artırıcı) tespit edildi

Tağşiş ürünlerde cinsel performans artırıcı çıktı
15 Eylül 2020 - 14:49 - Güncelleme: 15 Eylül 2020 - 16:41
Reklam

KENAN YEŞİL

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tüketicinin sağlığının korunması adına 2012 yılından bu yana düzenli olarak açıklanan hileli ürünler listesi bir kez daha yayınlandı. Tarım ve Orman BakanlığıGıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre 91 firmaya ait 113 üründe taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi eklendiği tespit edildi. İzmir’de ise7 farklı kategoride 8 firmanın 19 ürününde tağşiş, taklit ve ilaç katkı maddelerinin görüldüğü belirtildi.Çeşme Süt ve Tarım Ürün. San. Tic. Paz. Ltd. Şti.(8),CVZ Fonksiyonel Gıda ve Sağlık Ürünleri(4), Soliya Gıda İnşaat Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.(2),Baltalı Gıda Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti.(1), Güney Tüketim Malları Tic. ve San. Ltd. Şti.(1), Merkan Gıda Hayvancılık İnş. İth. İhr. San. ve Tic. Ltd.Şti.(1), Egebaşak Süt Ürünleri(1), Güleryüz Lokantası’na(1)ait ürünlerde katkı maddeleri belirlendi.

Şu ana kadar bin 609 firma ifşa edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada hileli ürünler listesinin ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana bin 609 firmaya ait 3 bin 605 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulduğu aktarıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Zeytinyağda tağşiş

Bitkisel yağlar kategorisinde İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan Soliya Gıda İnşaat Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti. firmasına ait Altın Sarısı Egeden markalı 10 partili Naturel Sızma Taş Baskı Soğuk Sıkım Zeytinyağında ve yine aynı firmaya ait Ege Birlik Lima markalı  14 partili Natürel Sızma Zeytinyağında uygunsuzluk tespit edildi. İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Güney Tüketim Malları Tic. ve San. Ltd. Şti. firmasına ait Selin markalı 18 partili Ayçiçek Yağında tağşiş tespit edildi. İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan Merkan Gıda Hayvancılık İnş. İth. İhr. San. ve Tic. Ltd.Şti. firmasına ait Ayvalık markalı 0818 parti numaralı Natürel Sızma Zeytinyağında tağşiş olduğu ifşa edildi.Arıcılık ürünleri kategorisinde ise İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Çeşme Süt ve Tarım Ürün. San. Tic. Paz. Ltd. Şti. firmasına ait Çeşme markalı 05 partili Süzme Çiçek Balında(20 gr.),  aynı firmaya ait Alaçatımmm markalı 01 partili Süzme Çiçek Balında(20 gr.) ve Çeşme markalı PN:02 SN:28 partili Süzme Çiçek Balında(20 gr.) tağşiş, taklit ve ilaç katkı maddeleri görüldü.

3 üründe viagra çıktı

Çikolata ve kakao ürünleri kategorisinde yapılan çalışmada  üretilen çikolatanın içerisinden Sildenafil(cinsel performans artırıcı) kullanıldığı belirlendi. İzmir’in Buca ilçesinde bulunan CVZ Fonksiyonel Gıda ve Sağlık Ürünleri firmasına ait Nojo Bitter ChocolateFor Man Pleasure 15 gr markalı Çikolatada ve yine aynı firmaya ait High Power Ginseng Epimedium ve Ginkgo Karışımlı Bitter Çikolata 18 gr markalı Çikolatada İlaç Etken MaddesiSildenafil(cinsel performans artırıcı) tespit edildi.Enerji içecekleri kategorisinde yine CVZ Fonksiyonel Gıda ve Sağlık Ürünleri  firmasına ait ByHercules Gold markalı EnergyDrink ürününde Sildenafil(cinsel performans artırıcı) tespit edildi.Takviye edici gıdalar vb. ürünleri kategorisinde aynı firmaya ait Nojo markalı Bitkisel Karışım Kapsül ürününde Sildenafi uygunsuzluğu belirlendi.

Aynı firmaya ait 4 üründe tağşiş

Süt ve süt ürünleri kategorisinde aynı firmaya ait 4 farklı üründe Bitkisel yağ tespit edildi. İzmir’in Selçuk ilçesi Belevi Beldesinde bulunan Çeşme Süt ve Tarım Ürünleri San. Tic. Paz. Ltd. Şti. firmasına ait Alaçatımmm markalı Tam Yağlı Tereyağında Bitkisel Yağ uygunsuzluğu tespit edilirken, aynı firmaya ait Çeşme markalı Tereyağı, eşme markalı Yarım yağlı Sade Eritme peyniri, Alaçatımmm markalı Yarım Yağlı Sade Eritme Peyniri 15g ve Çeşme markalı Çeşme Tereyağı 15g ürünlerinde Bitkisel yağ tespit edildi. Seferihisar’da bulunan Baltalı Gıda Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. firmasına ait Baltalı markalı Olgunlaştırılmış Tam Yağlı Keçi Kaşar Peyniri yüzde 100 Keçi Sütü (300 g) ürününde uygunsuz olarak İnek Sütü Aranması tespiti yapıldı. İzmir’in Buca ilçelisinde bulunan Egebaşak Süt Ürünleri firmasına ait Isıl İşlem Görmüş Fermente Süt Ürününde uygunsuz Bitkisel Yağ tespiti yapıldı.Et ve et ürünleri kategorisinde İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan Güleryüz Lokantasında Sebzeli Misket Köfte (Kırmızı Et) ürününde Kanatlı Eti tespit edildi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test