Reklam
Reklam
Reklam

Tabip Odası, test sayılarına dikkat çekti

İzmir’de kovid 19 vaka sayılarının, ortalamanın altında olmasını değerlendiren İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Aralık ayında İzmir’de günlük 15-16 bin test yapılıyordu oysa bu günlerde 2 bin 500-3 bin test yapılıyor. Şu anda İzmir’de her gün 280 hasta çıkmakta. Ama kaç test yapılmakta? Bu söylenmiyor” dedi

Tabip Odası, test sayılarına dikkat çekti
20 Şubat 2021 - 07:35
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde, mart ayı ile birlikte koronavirüs kısıtlamalarında il bazlı ve kademeli bir normalleşmeye geçileceğini açıkladı. İlleri vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre ‘düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli’ olarak sınıflandıracaklarını belirten Erdoğan, normalleşme takvimini de buna göre yürüteceklerini dile getirdi. Bu seneki normalleşmenin, geçen yıl ki gibi kademesiz ve her yerde aynı uygulanacak bir normalleşme olmadığını söyleyen İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Bu, makul, gerçekçi ve büyük ölçüde bilimsel verilere dayanan yaklaşım. Ama bunu ‘Normale döndük, dönüyoruz’ şeklinde algılamak doğru değil” dedi.

“İl, hatta ilçe bazında yapılmalı”

Cumhurbaşkanı’nın açıklamasında kademeli bir normalleşmeden söz edildiğini, normal bir hayata geçişten bahsedilmediğine dikkat çeken Çamlı, “Bildiğiniz gibi 2020’nin Haziran ayında vaka sayılarının alınan tedbirler çerçevesinde azalması sonrasında yeni normalleşme ya da kontrollü sosyal hayat dediğimiz bir süreç başlamıştı. Tüm ülkede bir anda her tarafta, kademesiz bir açılım süreci başlatılmıştı. Dolayısıyla, İstanbul’da da, Diyarbakır’da da, Samsun’da da, Antalya’da da her yer de aynı açılım süreci hayata geçmişti. Oysa oradaki vaka yoğunlukları, pandeminin şiddeti aynı değildi. Bulunduğumuz günlerde, öncelikle Türk Tabipler Birliği’nin pandeminin başından beri dile getirdiği salgına ait verilerin şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmasının bir kısmı yerine getirildi ve yüz binle orantılaması yapılarak iller bazında vaka sayıları açıklandı. Dolayısıyla gördük ki, pandemi bazı yerlerde daha ağır seyrederken, bazı yerlerde daha azdı. O yüzden iller bazında, hatta mümkünse ilçeler bazında bu verilerin ilgili uzmanlarca, İl Hıfzıssıhha Kurulları’nca değerlendirilerek, o yöre, o bölge ya da o il üzerinde birtakım gevşemeler ya da yeni tedbirler alınması doğru bir karar olabilir. Ama bu karar verilirken, salgın verilerinin bilimsel analiziyle hareket edilmelidir. Vaka yoğunluğu, pandeminin şiddeti ve bulaştırıcılık oranı gibi birçok faktöre bakarak bazı illerde birtakım tedbirleri kademeli, kontrollü olarak gevşetilirken, bazı illerde bu tedbirlerin devamına, hatta yeni tedbirler alınmasına karar verilebilir. Bu, makul, gerçekçi ve büyük ölçüde bilimsel verilere dayanan yaklaşım olacaktır. Ama bunu ‘Normale döndük, dönüyoruz’ şeklinde algılamak doğru değil” dedi.

“Hala ciddi vaka çıkışı var”

Açıklanan resmi rakamlarda İzmir, İstanbul ve Ankara’nın Kovid 19 vaka oranlarında, ortalamanın altında yer almasını değerlendiren Çamlı, “Vaka sayılarının, ortalamanın altında olup olmaması değil, salgının şiddeti önemli. Bazı illerdeki rakamlar, vaka sayısının ortalamasının altında olabilir ama hala ciddi bir vaka çıkışı var. Burada ortalama yüksekse, ortalamanın altında olmanız salgını kontrol altına aldığınız anlamına gelmez. Hafta sonu yasaklarının kalkıp kalkmayacağı ile ilgili, iller bazında sahadan alınan bilgileri, veriler, vaka sayıları, yetkili kişilerce donatılmış İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından değerlendirilip, bir karar alınabilir. Ama buradaki karar almadaki temel kriter verilerin bilimsel analizidir, bilimsel sonuçlara göre yapılmasıdır. Yoksa ekonomik kaygılar, siyasi birtakım tercihlerle alınmaz” şeklinde konuştu.

“Yapılan test sayısı düştü”

İzmir’de haftalık vaka sayısının 100 binde 44,39 gibi bir sayıyı gösterdiğini ifade eden Çamlı, “Nüfusu göz önüne aldığımızda yaklaşık bir haftalık süreçte 2 bine yakın bir vakadan, günlük 280 kovid olgusundan bahsedebiliriz. Ancak burada elde ettiğimiz sayılar, yaptığımız test sayısıyla ilişkili. Örneğin, günlük 280 olguyu, kaç test yaparak bulmuşuz. Eskiden, aralık ayında İzmir’de günlük 15-16 bin test yapılıyordu oysa test sayısının bu günlerde 2 bin 500-3 binlerde olduğu duyumunu alıyoruz. Dolayısıyla test sayısının artırılmasıyla, gerçekçi vaka sayılarına daha kolay ulaşılabilir. Şu anda İzmir’de her gün 280 hasta çıkmakta. Ama kaç test yapılmakta? Bu söylenmiyor” ifadelerini kullandı.

“Salgın kontrol altında değil”

Çamlı, konuşmasına şöyle devam etti: “İzmir’deki bu sayılar gösteriyor ki, pandemi kesinlikle kontrol altına alınmış ya da bitmiş değil. Bu sayılar, yaklaşık olarak söylüyorum ağustos ayının sonlarındaki rakamlar gibi. Şimdi böyle bir gevşeme bıraktığınızda ki bir mutasyon riskinden de söz ediliyor. Mutant virüs dünyada giderek artış gösteriyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde yeni tedbirler almaya zorlayan bir mutasyon riski var. Kaldı ki bazı bilim insanları, mart ayının sonu ve nisan gibi üçüncü bir pik yaşanma olasılığından söz ediyorlar. Bütün bunlar göz önündeyken, mutasyonun bütün dünyada giderek dominant bir hale gelmesi söz konusuyken, aşının bu mutasyona ne kadar etkili olacağı belli değilken, kontrolsüz, kademesiz bir açılma çok yanlış bir uygulama olacaktır.”

“Aşılama hızı arttı

Türkiye’de kovid 19 aşılama hızının son 5 günde hızlandığını belirten Çamlı, “Günde 100 bin kişiye aşı yapılıyordu. Böyle giderse 3 yılda bitmez bu aşılama dedik. Ama şu son 4-5 günde, günlük 450-500 bin aşı yapılıyor. Bu iyi bir sayı. Gerçi Sağlık Bakanı, günde 1 milyon 500 bin doz aşı yapabiliriz demişti ama 500 bin de iyi bir sayı. Şu anda aşılama hızının kabul edilebilir düzeylerde olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

 
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test