Tabip Odası'ndan, 'yoğun bakım' çıkışı

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Koca’nın İzmir ile ilgili açıkladığı yoğun bakım yatak doluluk oranlarının, kendi rakamlarıyla uyuşmadığını belirterek, “Şu anda İzmir’depandemi için ayrılan yatak ve yoğun bakım sayıları neredeyse dolmuş durumda. O yüzden yeni yoğun bakımlar, yeni servisler açma çabası içinde olduklarını biliyoruz” dedi

Tabip Odası'ndan, 'yoğun bakım' çıkışı
17 Eylül 2020 - 14:53

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Tabip Odası,  geçtiğimiz hafta başında tüm tabip odalarına çağrısını yaptığı ‘Yönetemiyorsunuz, Tükeniyoruz’ eylemlilik haftası kapsamında bir basın toplantısı düzenledi. İzmir Tabip Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve Kovid 19 salgınında hayatını kaybeden sağlık çalışanları ile vatandaşlar için 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan toplantıda, hükümetin pandemi sürecindeki yönetimi eleştirilirken, güncel konularla ilgili sorulara cevap verildi.

“Süreç iyi yönetilemedi”

Toplantının açılışında konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “11 Martta başlayan pandemi tüm dünyada etkinliğini devam ettiriyor. Sağlık mensupları ise, yaşamlarını riske sokarak sağlık hizmeti verme çabalarını sürdürmekteler. Ama karar alma süreçlerinde kendilerine söz hakkı tanınmayan tabip odaları, bu konudaki önerilerini kamuoyunda paylaşmalarına rağmen maalesef sağlık otoriteleri tarafından dikkate alınmadılar. Maalesef süreç iyi yöneltemedi. Salgın kontrol altına alınamadı. Vaka sayısında azalma bir yana, vaka ve vefat sayılarında artış görmekteyiz. Sonbaharda bu sayıların daha da artacağı bilim insanları tarafından dile getirildi. Bunlara etkin bir çözüm getirecek pandemi stratejik mücadele planı yok. Geçici çözümlerle pandemiyi kontrol altına almak mümkün değil” dedi.

“Salgın Yasası çıkmalı”

280 bini aşanpandemi hastasının bulunduğunun belirtildiğini, 30 bini aşan sağlık çalışanının bu süreçte Kovid 19 hastası olduğunu ifade eden Çamlı,“80’i aşan sayıda sağlık çalışanı vefat etti. Sağlık Bakanlığı verilerinde bile sağlık çalışanları 10 kat risk altında. Buna karşın sağlık çalışanlarının korunması için efektif önlem alınmadı. Düzenli bir koruyucu ekipman sağlanması görevi yerine getirilemedi. 10 kat fazla risk altında olmalarına rağmen sağlık çalışanlarına düzenli test yapılmadı. Futbolculara her maç öncesi test yapılırken, yüksek risk taşıyan sağlık çalışanlarına test yapılmaması bizi hayli düşündürdü. Diyoruz ki pandemiyi yönetemiyorsunuz, sağlık çalışanları tükenmeye başladı. Sağlık çalışanlarını koruyamazsak, toplum sağlığını koruyamayız. Sağlık çalışanlarının haklarının ek kısa zamanda korunmasına yönelik tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Bu konudaki önlemlerin alınması için gereken salgın yasası düzenlemesinin yapılmasını ve eldeki verilerin kamuoyu ile paylaşılacak şekilde şeffaflaştırılmasını talep ediyoruz. Bu hastalığın bir meslek hastalığı sayılmaması kabul edilebilir bir durum değil. Meslek hastalığı tanımının kabul edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Rakamlar, bizimkilerle uymuyor”

Önceki gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, yatak doluluk oranını yüzde 54,1; yoğun bakım doluluk oranını ise yüzde 72,2 olarak açıkladığı İzmir’deki rakamların, kendi rakamlarıyla uyuşmadığını söyleyen Çamlı, “Bizim ulaştığımız sayılar bunu söylemiyor. Şu anda pandemi için ayrılan yatak ve yoğun bakım sayıları neredeyse dolmuş durumda. Yeni yataklar açılabilir belki ama pandemi için ayrılan servisler yoğun bakımlar doldu ya da dolmak üzere. O yüzden yeni yoğun bakımlar, yeni servisler açma çabası içinde olduklarını biliyoruz” dedi.
Pandemide başarıya giden yolda en önemli maddelerden birinin sürecin şeffaf yönetilmesi olduğunu dile getiren Çamlı,“Açıklanan rakamların, sahadan aldığımız duyumlarla uyuşmadığı bilgilerini alıyoruz. İzmir’de ulaşabildiğimiz sayılar var. Günlük 450-500 kovid çıkan vaka var. Akşam 1500-1600 civarındavaka sayıları açıklanıyor. İzmir vaka sayılarında ilk 10’da bile olmayan şehirlerdendi. İzmir’in açıklanan bu sayıların yüzde 25’sini sağlaması söz konusu olabilir mi siz düşünün” ifadelerini kullandı.

İzmir’de yüzde 50 artış

Aşı tartışmalarıyla ilgili de konuşan Çamlı, “Aşı ne zaman çıkacak? Ne ölçüde koruma sağlayacak? Bunu bilmiyoruz. Ama yüzde 100 olmayacak. Tüm dünyaya yetecek sayıda yapılacak mı? Önemli bir gelişme ama çok sayıda belirsizliği içerdiği için bir tek ona bel bağlamak yetersizliğin ifadesidir diye düşünüyorum. Biz yönetemiyorsunuz diyoruz. Vakalar artarken nasıl son kritik aylardayız açıklaması yapılıyor bunu bilmiyoruz. Bakan nasıl bir veri görüyor ki, İzmir’de vaka sayıları geçen aylara göre yüzde 50 artmışken, bunları nasıl yok edecek. Açıklanmış pandemi mücadele programı yok. Düğünleri 1 saate çekmekle pandemiyle mücadeleyi başaramazsınız” dedi.

Bahçeli’ye yanıt

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, Türk Tabipler Birliği’nin kapatılması gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendiren Çamlı, “TabiplerBirliği’nin öncelikli görevi toplum sağlığını korumaktır. Bu süreçte gerek pandemi de gerekse kaybettiğimiz sağlık çalışanları ile ilgili yaptığımız uyarıları sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Daha sonra Prof. Dr. Süleyman Kaynak, İzmir Tabip Odası’nın, ‘Yönetemiyorsunuz, Tükeniyoruz’ eylemlilik haftası ile ilgili basın açıklamasını okudu.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test