Reklam
Reklam
Reklam

Soyer: "Türkiye'nin nabzı Fuar'da atacak"

88’inci kez gerçekleşecek İzmir Enternasyonal İzmir Fuarı tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Türkiye’nin nabzı burada atacak. Kültürel sanatsal etkinlikler dışında çok önemli ticari bir zemin olacak. En mühimi Çin ile birlikte olacağız” dedi

Soyer: "Türkiye'nin nabzı Fuar'da atacak"
02 Eylül 2019 - 14:01
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

6 – 15 Eylül tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın tanıtım toplantısı, Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi önündeki çim alanda gerçekleşti. Toplantıya; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çin Uluslararası Ticaret Odası Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü, Guo Yınghuı, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı katıldı. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Türkiye’nin nabzı burada atacak. Kültürel sanatsal etkinlikler dışında çok önemli ticari bir zemin olacak” dedi. Çin Uluslararası Ticaret Odası Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü Guo Yınghuı ise, Chengdu Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği anlaşmalarının imzalanacağını duyurdu.

62 Çin firması gelecek

İzmir’in Doğu’nun Batı’sı, Batı’nın Doğu’su olduğunu vurgulayan Soyer,  “Bugün fuardayız. Çok yoğun geçecek günler yaşayacağız. Türkiye’nin nabzı burada atacak. Kültürel sanatsal etkinlikler dışında çok önemli ticari bir zemin olacak. En mühimi Çin ile birlikte olacağız. Çin dünyanın büyüyen ve önder olan ülkelerden biri. Kuşak, hava ve deniz yolları üzerinden İpek yolu üzerinden inşası Çin’in son yıllara damgasını vuracak. İzmir’de bu yolun vazgeçilmez duraklarından biri olacak. Doğu ile Batı’yı sentezleyecek. Kalp görevi üstleneceğiz. Çin ile ilişkilerimiz çok kıymetli. 62 dev Çin firması, İzmir’e gelecek. İş görüşmeleri olacak. Çin dışında önemli diğer ülke ise Hindistan olacak. Çok önemli şirketler ile buluşulacak. Özelikle 39 ülkeden 180 delegasyonu katılacağı iş görüşmesi verimli geçeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Dayanışma konseri

9 Eylül’de yapılacak dayanışma konseri hakkında konuşan Soyer, “9 Eylül’de dayanışma ruhu ile konser yapacağız. Çok büyük bir felaket yaşadık. İzmir’in ciğerleri yandı. Bu yangın sonrasında toparlanmak için bir büyük kampanya başlatıyoruz. Yangın yerinde yaptığımız toplantı sonrası önemli kararlar aldık. 9 Eylül tarihinde başlatacağımız kampanyaya sanatçılar destek veriyorlar. Hiç bir şey talep etmediler. Çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“İşbirliği gelişecek”

Çin Uluslararası Ticaret Odası Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü, GuoYınghuı ise yaptığı konuşmada, yerel işbirlikleri alanında, Şangay ve Chengdu yerel hükümet yönetimlerinin organize ettikleri firmalar davet edildiğini belirterek,  “Böylelikle Çin ile Türkiye arasındaki işbirliği merkezi ve yerel olarak iki seviyede geliştirilecektir. Fuar sırasında Chengdu Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği anlaşması imzalanacaktır. Fuar sürecinde Partner Ülkelerin etkisini arttırmakla beraber Çin’in ülke imajını, Çin firmaları ve ürünlerini tanıtmak ve fuar verimliliğini artırmak için, 6 Eylül Fuar’ın açılış gününde, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi İzmir’de. ‘Çin - Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu’nu da düzenleyecektir. Foruma Çin ve Türkiye’den siyaset ve iş dünyasından gelen konukların yanı sıra başka devletler ve kurumlardan temsilciler de davet edilmiştir. Forumda ‘Kuşak ve Yol’ girişimi, ikili olarak ekonominin ve ticaretin geliştirilmesinin geleceği, yatırım politikaları, çevre, altyapı çalışmaları, enerji, bilim ve teknoloji alanlarını kapsayan geniş yelpaze üzerinde fikir ve deneyim alışverişi yapılacaktır. Partner ülke fuarımız vesilesiyle ikili firmalar arası işbirliklerinin artırılacağına, sektörler arası işbirliği alanlarının genişletileceğine ve karşılıklı olarak her yönden işbirliği geliştirileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Çin Devlet Sirki geliyor

Fuar,  her sene olduğu gibi bu yıl da binlerce kişiyi ağırlayacak ve İzmir'de festival coşkusu yaratacak. Bu yıl 88. kez düzenlenecek olan İzmir Fuarı'nda partner ülke Çin Halk Cumhuriyeti, odak ülke ise Hindistan olacak. “Fuardayız” sloganıyla misafirlerini bekleyen İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl da yüz binleri ağırlayacak. İEF, 88. yaşında Türkiye'nin ilk ve tek genel ticaret fuarı olma misyonunu da İzmir İş Günleri ile sürdürecek. 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantılarda “Bir Kuşak Bir Yol” adı verilen Modern İpek Yolu projesinin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere toplam 39 ülke yer alacak. Türkiye ve katılımcı ülkeler, uluslararası yatırım fırsatlarının nabzını tutacak. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda uluslararası katılımlar 6 Eylül ile 10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Fuar’ın Partner Ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, büyük bir katılımla Kültürpark 2 No’lu Hol’de yer alacak. 60’ın üzerinde firmayla gelecek Çin Halk Cumhuriyeti, teknolojiyi İzmir’e taşıyacak. Huawei, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) gibi dev kuruluşlarını İEF’e getirecek Çin’in kendine has özelliklere sahip Çin Devlet Sirki de 6 ve 7 Eylül’de İzmirlilerle buluşacak.

İstanbul ve Kahramanmaraş

Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan İstanbul, 88 yıllık İEF tarihinde ilk kez Onur Konuğu İl olarak yer alacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da açılışa katılacak. “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana temasıyla EXPO 2023’e hazırlanan Kahramanmaraş da çeşitli etkinliklerle İEF’e renk katacak. Ayrıca Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir,  Bursa, Denizli, Edirne, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Malatya, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Uşak da fuarda olacak.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum