Reklam
Reklam
Reklam

Soyer'in 100. yıla yakışan İzmir hedefi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde 2020 yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporu ve 2020 yılı ESHOT Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Mecliste konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet’in yüzüncü yılına yakışan bir İzmir kurmanın kararlılığını taşıdıklarını söyledi

Soyer'in 100. yıla yakışan İzmir hedefi
17 Nisan 2021 - 12:37
Reklam

KENAN YEŞİL

İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı olağan meclisinin toplantısı 3'üncü oturumunu Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in de hazır bulunduğu toplantıyı Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin(AASSM) ev sahipliği yaptı. Meclis oturumunda 2020 yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporu ve 2020 yılı ESHOT Faaliyet Raporu görüşüldü. AK Parti MHP’den oluşan Cumhur İttifakı kalem kalem eleştirilerini dile getirirken Başkan Tunç Soyer tüm eleştirilere yanıt verdi. Uzun süren karşılıklı konuşmalar zaman zaman mecliste tansiyonların yükselmesine neden olurken, 2020 yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporu ve 2020 yılı ESHOT Faaliyet Raporu Cumhur İttifakı'nın ret oylarına karşın Millet İttifakı'nın kabul oylarıyla oy çokluyla kabul edildi.

CHP’den detaylı sunum

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı faaliyet raporu hakkında söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, detaylı bir sunum yaptı. ESHOT Faaliyet Raporu hakkında da bilgi veren Kökkılınç, “İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 milyar 222 milyon TL bin yatırım harcamasıyla, 2020 yılı harcamalarının yüzde 42’sini yatırımlara ayırdı. İZSU ve ESHOT dahil toplam 4 milyarlık yatırım harcamasıyla yine İzmir’e en fazla yatırım yapan kurum oldu. 2020 yılı tahmini gelirlerini yüzde 97,17; giderlerinin yüzde 94,63 oranında gerçekleştirildi. ESHOT 2020 yılında tahmini giderlerini yüzde 97,17, giderlerini yüzde 94,63 oranında gerçekleştirdi” dedi.

AK Parti’den rapora kalem kalem eleştiri

Kökkılınç'ın ardından kürsüye çıkarak konuşmasını gerçekleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise Faaliyet Raporlarını kalem kalem eleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin belediyecilik anlamında başarısız olduğunu belirten Hızal, bütçenin doğru yönetilemediğini söyledi. Soyer’in göreve gelişinin üzerinden730 gün geçtiğini ve görev süresi boyunca kullandığı bütçenin 14 milyar TL civarında olduğunu dikkat çeken Hızal, 730 günlük süreçte bu noktada ciddi adımlar atılmadığını dikkat çekti. İzmir’in kocaman plansız bir şehir olduğunu değinen Hızal, kentte 100 binlik planlarda sürekli sorunlar yaşandığını ve Türkiye'de gecekondulaşmanın en fazla olduğu şehrin İzmir olduğunu belirtti. İzmir’de her dönem yeni bir sorunların üzerine kronikleşerek büyüdüğünü dikkat çeken Özgür Hızal, belediyenin ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ sloganıyla başlattığı İzmir’in tarım politikasını ve ESHOT faalşyetlerini eleştirerek şöyle konuştu: “ESHOT 451 araç almış, finansal açıdan her yıl desteklenen kurulu. Pandemi döneminde en çok etkilene kuruluş ESHOT. Ancak biz AK Parti Gurubu olarak İzmirlilere söz veridi. 90 dakikamıza geri verin. 90 dakika 120 dakika olmadı, siz 90 dakikayı kaldırdınız. Sayın Soyer dönem dönem tarım otoritesi oluyor, sağlık ile ilgili çıkışlarda bulunup sağlık otoritesi olabiliyor ancak maalesef ki bazen asli görevi olan belediye başkanlığı görevi noktasında unutuyor diye düşünüyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin asli görevlerinden olan belediye başkanlığını dönem dönem unutuyor ve bir tarım otoritesi gibi davranıyor. Büyükşehir belediyesinin en temel göre tarım yapacak kişilerin ulaşımını sağlamaktır. Tarımla alakalı başka bir tarım mümkün deyip, bu yıl dağıtmayı planladığınız hayvan sayısı 10 bin iken, gerçekleştirdiğini dağıtım miktarı 631'de kalmış. Bunun gerekçesi ise koronavirüs. Hedef konulduğunda da salgın vardı. Aslında rakamlar hepimize doğruyu gösteriyor. Tarım daire başkanlığını basına sosyolog arkadaş getirerek bir tarım politikası ortaya koymak çok gerçekçi değil.”

Soyer’den eleştirilere cevap

Konuşmaların ardından kürsüye çıkarak eleştirilere yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, küçükbaş hayvanı damızlık koyu ve keçi yetiştiriciliği kooperatifinden temin edildiğini ve orada yaşanan sıkıntıda dolayı alım yapılamadığını söyledi. İzmr Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye'de yatırım bütçesi en yüksek belediye olduğunu dikkat çeken Soyer, “sadece Narlıdere Metrosu için ayırdığımız bütçe 1 milyar 80 milyon TL. Yeşil alanlar 32,9 milyon lira, yani toplamda 2,9 milyar lira. Bunlar huni değil. Gemiler, opera binası, metro… Bunun içinde olmayanları da eklediğimizde 3,2 milyar bütçeye ulaşıyoruz. İBB'nin toplam 18,3 milyar dolarlık borçlanma hakkı var. Toplam borcumuz 7,8 milyar… Bir yıllık gelirimiz ile ödeyebileceğimiz borcumuz var. 2020 yılında lojman konut ve arsa sayışlarından elde ettiğimiz gelir 139 milyar TL. ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ anlayışıyla inşa ettiğimiz İzmir Tarımı ile aynı anda kuraklık ve yoksullukla mücadele ediyoruz. İzmir Tarımı ile ekonomik değeri yüksek ve suyu az tüketen stratejik ürünleri destekleyerek tarımda harcanan suyu, yüzde elli oranında azaltıyoruz. Su kaynaklarımızın yüzde 77’sini tarımsal sulamada kullandığımızı dikkate alırsak, tasarruf edeceğimiz bu oran toplam suyumuzun üçte birine tekabül ediyor. İzmir Tarımı, sadece tarlada başlayıp tarlada biten bir faaliyet değil; lojistiği, paketlenmesi, ürünlerin işlenmesi, markalaşması, satışı, ihracatı, Ar-Ge ve eğitim faaliyetleri ile bütün bir ekonomik süreci kapsıyor. 2019 yılında kooperatiflerden yaptığımız toplam alım miktarı 125 milyon 377 bin 92 lira. 2020 yılında ise toplamda 144 milyon 762 bin 472 liralık alım yaptık. Buna ek olarak 2020 pandemi döneminde üreticimizden bakla ve salatalık gibi ürünler için 200 milyon liralık ilave alım gerçekleştirdik.” dedi.

Cumhuriyetin 100. yılına yakışır İzmir hayali

Cumhuriyet’in yüzüncü yılına yakışan bir İzmir kurmanın kararlılığını taşıdıklarını ifade eden Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı doğrultusunda 4 alanda mücadele ettiklerini ve amaçlarının da refahı artırmak olduğunu belirterek, “Bunlar, refahın adil bir şekilde paylaşılmasını güvence altına almak. Doğayla uyumlu bir yaşam tesis ederek şehrimizin dirençliliğini artırmak. Şehrimizin yaşam kalitesini yükseltmek ve birlikte yaşam kültürünü teşvik etmek.  Narlıdere ve Buca metroları bu kapsamdaki iki büyük projemiz. Göreve başladığımızda yüzde 12’si yapılmış olan Narlıdere Metrosu için hızla 125 milyon Euro’luk finansman sağladık. Çiğli ve Karşıyaka ilçeleri arasında önemli bir ulaşım alternatifi oluşturacak Çiğli Tramvayı’nın temelini attık. 1 milyar 70 milyon Euro’luk bütçesiyle İzmir tarihinin en büyük yatırımı olan Buca Metrosu ile ilgili uluslararası bir konsorsiyum oluşturduk. Meseleyi İzmir’in ortak menfaati olarak gördüğümüz için, hiçbir siyasi kaygı taşımadan sürecin içindeki herkesle şeffaf ve açık ilişkiler geliştirdik. 30 Ekim depremini yaşadık. Dünya Bankası ile kurduğumuz uzun vadeli ilişki bu afet nedeniyle yaşamsal bir hale geldi ve İzmir’e dünyada çok az şehrin erişebildiği acil durum kredisinin kapılarını araladı. İzmir’deki orta hasarlı binaların yeniden yapılabilmesi için 250 milyon dolarlık yepyeni bir kaynağı, İzmir’e kazandırmamız söz konusu. Bu kaynağın ilk ödemesi beş yıl sonra başlamak üzere, 30 yılda ve yüzde 1,5 faizle geri ödenmesi müzakere ediliyor. Bu kaynak binlerce mağdur vatandaşımıza güvenli konut sahibi olması için kullandırılacak” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test