Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 14 sanığa verilen 8 bin 658'er yıl hapis cezası ve diğer sanıklara yönelik hükümlerin onanmasını talep etti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 16 Kasım 2022'de verilen ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından hukuka uygun bulunan karar, Yargıtay'a gönderildi.

Başsavcılık, İncelemeyi Tamamladı

Başsavcılık, dosyayla ilgili tebliğnamesini Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne gönderdi. Tebliğnamede, Adnan Oktar ve diğer sanıklara verilen cezaların onanması istendi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, dosyanın temyiz incelemesini tamamladıktan sonra davaya ilişkin nihai kararı verecek.

Davanın Geçmişi

Adnan Oktar ve silahlı suç örgütüne yönelik açılan davada, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Kasım 2022'de kararını açıklamıştı. Mahkeme, Adnan Oktar'ı "örgüt yöneticiliği", "cinsel istismar", "eğitim hakkının engellenmesi", "eziyet", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "kişisel verilerin kaydedilmesi" suçlarından toplam 891 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Oktar, diğer sanıkların suçlarından da sorumlu tutulduğundan toplamda 8 bin 658 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Diğer Sanıklar

Örgüt elebaşı oldukları iddiasıyla yargılanan Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Ulviye Didem Ürer, Yeliz Sucu, Merve Büyükbayrak, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan ve Fatma Ceyda Ertüzün'e de benzer suçlardan ayrı ayrı 8 bin 658 yıl hapis cezası verilmişti.

Diğer Hükümler

Mahkeme, 106 sanığı "örgüt üyeliği" suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmış, 8 sanığı ise "örgüte üye olmamakla birlikte yardım" suçundan 3 yıl hapisle cezalandırmıştı. Etkin pişmanlık hükümleri uygulanan 16 sanığa çeşitli hapis cezaları, 67 sanığa ise değişen sürelerde hapis cezaları verilmişti. Sanık Mert Sucu ise "örgüt üyeliği", "cinsel istismar", "cinsel saldırı", "görevini yaptırmamak için direnme" ve iki polis memuruna karşı "öldürmeye teşebbüs" suçlarından toplam 152 yıl 5 ay hapis cezası almıştı. 3 sanığın dosyası ise ayrılmıştı. İstinaf Mahkemesi, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını hukuka uygun bulmuştu.

Kaynak: AA