Gaziantep baraj doluluk oranları 5 Aralık 2023: Gaziantep barajlarda doluluk oranı nedir? Gaziantep baraj doluluk oranları 5 Aralık 2023: Gaziantep barajlarda doluluk oranı nedir?

Gökyüzünde beyaz ve pürüzsüz bir görünüme sahip sirrokümülüs bulutları, genellikle güzel bir hava günü olarak yorumlanır. Ancak bu bulutların aslında birçok hava olayının habercisi olabileceğini biliyor muydunuz?

Sirrokümülüs Bulutu Nedir?

Sirrokümülüs bulutları, ortalama olarak 5-12 km arası irtifada bulunur. Buz kristalleri ve soğuk su damlacıklarından oluşurlar. Bu küçük, beyaz renkli bulut çeşidi "bulutsular" olarak adlandırılır. Sirrokümülüs'ün bulut parçaları altokümülüs ve stratokümülüsünkinden çok daha küçüktür ve genellikle tahıla benzer.

Sirrokümülüs bulutları hem nadir hem de nispeten kısa ömürlüdürler. En çok kış aylarında ortaya çıkarlar veya havanın açık ancak soğuk olduğu zamanlarda görülüyorlar.

sirrokumulus-bulutu-nedir-sirrokumulus-bulutlarinin-anlami-nedir (2)

Sirrokümülüs Bulutlarının Anlamı Nedir?

Sirrokümülüs bulutları, birçok hava olayının habercisi olabilir. Konveksiyon olaylarını önceden haber verebileceği gibi, öğleden sonra ve akşam orajlı bir hava kütlesinin habercisi olabilir. Ayrıca sirrokümülüs eğer batıdan gelirse sıcak cephe habercisidir ve 18-36 saat içerisinde yağış başlayacaktır.

Sirrokümülüs Bulutlarının Getirdiği Hava Olayları

Cirrocumulus bulutları, kum tanecikleri gibi veya küçük dalgalar halinde, küçük gruplardan meydana gelmiş ince, beyaz ve gölgesiz bulut oluşumudur. Bu bulutlar oluştuktan sonraki ertesi gün genelde yağış gözlemlenir.

sirrokumulus-bulutu-nedir-sirrokumulus-bulutlarinin-anlami-nedir (1)

Sirrokümülüs Bulutlarının Görselliği

Sirrokümülüs bulutları, gökyüzüne güzel bir hava verir. Bu bulutlar, genellikle kış aylarında görülen kar tanelerinin yansıması olarak yorumlanır.

Sirrokümülüs bulutları, güzel bir hava günü olarak yorumlansa da aslında birçok hava olayının habercisi olabilir. Bu bulutları gördüğünüzde hava durumunu takip etmekte fayda var.

Kaynak: HABER MERKEZİ