Lise ve üniversite giriş sınavları yaklaşırken, yüzbinlerce öğrenci zorlu bir sınav maratonuna hazırlanıyor. Sınav performansının yanı sıra, öğrencilerin ruh halleri de sonuçları etkileyen önemli faktörlerden biri. Medicana Sağlık Grubu Psikoloji Bölümü’nden Uzman Klinik Psikolog Burçin Deniz, sınav öncesinde nefes egzersizlerinin büyük fayda sağlayabileceğini belirtti. Deniz, kaygıya ve olumsuz düşüncelere kapılan kişilerin kendilerini telkin etmeleri gerektiğini vurguladı. Ayrıca, burundan derin nefes alıp, üç kerede kesik kesik ağızdan vererek yapılan nefes egzersizlerinin de rahatlatıcı etkisi olduğunu söyledi.

Medicana International İzmir Hastanesi Uzman Psikoloğu Burçin Deniz, sınav kaygısının doğal ve beklenen bir durum olduğunu ifade etti. Kaygının yüksek olması durumunda öğrencilerde endişe, tedirginlik, başarısızlık korkusu gibi duyguların yanı sıra, terleme, titreme, çarpıntı, mide bulantısı ve karın ağrıları gibi fiziksel belirtilerin ortaya çıkabileceğini belirtti. Bu durumların dikkat dağınıklığı, anlama güçlüğü, bilgiyi hatırlama ve organize etmede zorluk yaratabileceğini ve öğrencinin performansında düşüşe neden olabileceğini ekledi.

SINAV ÖNCESİNDE İYİ BESLENME VE İYİ UYKU

Deniz, sınavın sürecinden çok, sonucuna odaklanmanın ve bu sonucu felaketleştirmenin sınav anksiyetesine yol açabileceğini vurguladı. Öğrencilerin, sınav sonucunun kişiliğini değerlendireceği korkusunu yenmeleri gerektiğini belirten Deniz, sınav öncesinde iyi beslenmeye ve yeterince uyumaya özen gösterilmesini tavsiye etti. Ayrıca, sınav öncesinde strateji belirlemenin önemine dikkat çekti. Öğrencilerin sınav süresini verimli kullanmaları, hangi soruları daha kolay ve kısa sürede yapabildiklerini belirlemeleri ve soruları çözme sıralamasını planlamaları gerektiğini söyledi.

Diyafram nefesinin faydalarına da değinen Deniz, burundan derin nefes alıp, nefesi üç kerede kesik kesik ağızdan vererek bu egzersizin beş kere yavaşça tekrarlanmasının rahatlatıcı etkisi olduğunu ifade etti.

Bazı yanlış düşüncelerin kaygıyı tetiklediğini belirten Deniz, öğrencilerin bu düşünceleri fark ettiklerinde kendilerini telkin etmelerinin önemine vurgu yaptı.

Muhabir: Canan Kaya